Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/443/70/1/2005
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/70/1/2005
Data
2005.07.05



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów --> Podatek z tytułu importu towarów

Podatek od towarów i usług --> Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów --> Zapłata różnicy podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
import towarów
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy VAT naliczony od importu towarów, który miał miejsce w 2002 r., określony w decyzji organu celnego w 2005 r., można rozliczyć w 2005 r.?


Jak wynika z wniosku Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą miedzy innymi na wymianie towarów z zagranicą. W 2002 r. podatnik za pośrednictwem Agencji Celnej zgłosił w Urzędzie Celnym w Kielcach towar do odprawy celnej w procedurze dopuszczenia do obrotu towarów powracających. Zgodnie z art. 191 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.) za towary powracające uważa się towary, które przed wyprowadzeniem poza polski obszar celny były towarami krajowymi i w terminie 3 lat od dnia ich wyprowadzenia są powrotnie wprowadzane i dopuszczane do obrotu na polskim obszarze celnym. Towary te na skutek pomyłki zgłaszającego (Agencji Celnej), jak również organu celnego, który zgłoszenie celne rozpatrzył pozytywnie, dokonując przy tym rewizji i pełnej weryfikacji załączonych dokumentów, zostały zwolnione od cła.

Po upływie 2,5 roku od dnia odprawy, podatnik na podstawie wewnętrznej kontroli w Spółce stwierdził, że nastąpiła pomyłka, ponieważ towary te nie były towarami krajowymi, lecz były to produkty kompensacyjne powstałe w procesie uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Takie towary nie powinny być zwolnione od cła oraz z podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Spółka wystąpiła ze stosownym wnioskiem do Urzędu Celnego, który z kolei wydał w dniu 18.03.2005 r. decyzję nr 354000-REK-9000-11/05 określającą kwotę podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru zgłoszonego do procedury dopuszczenia do obrotu wg dokumentu SAD nr E13/050300/00/007405 z dnia 11.06.2002 r. Spółka w 2005 r. dokonała zapłaty podatku.

W związku z powyższym zapytanie podatnika, z którym wystąpił do Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego brzmi: czy kwota zapłaconego w 2005r. podatku VAT z tytułu importu towaru, określonego w przedmiotowej decyzji organu celnego, stanowi podatek naliczony, z możliwością obniżenia podatku należnego o ten podatek, i za jaki okres ?Zdaniem Spółki, ten podatek można rozliczyć w 2005 r.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania Spółki, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami.

Zgodnie natomiast z art. 33 ust. 2 i 3 wymienionej ustawy "jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określająca podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celnego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych. Po przyjęciu zgłoszenia celnego podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości".

Stosownie do art. 37 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy "podatnik jest obowiązany zapłacić różnicę między podatkiem wynikającym z decyzji naczelnika urzędu celnego, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34, a podatkiem pobranym przez ten organ w terminie 10 dni, licząc od dnia doręczenia tych decyzji. Różnica, o której mowa w ust. 1, dotycząca podatku stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 86 ust. 2".

Z kolej w art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy postanowiono, iż kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, natomiast ust. 10 pkt 1 i ust. 11 tego przepisu stanowi, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (...). Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W świetle powyższych unormowań prawnych Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że Spółka przedstawiony w stanie faktycznym podatek naliczony wynikający z importu towarów, może rozliczyć w deklaracji podatkowej w miesiącu, w którym otrzymała decyzję organu celnego lub w miesiącu następnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj