Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PDF-III-415/14/05
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-III-415/14/05
Data
2005.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
stawki podatku
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Jaką należy zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, uzyskiwanych z działalności gospodarczej w zakresie produkcji wyrobów z drewna?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) w związku z Pana wnioskiem złożonym w dniu 10.05.2005r., uzupełnionym pismem w dniu 18.05.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje stanowisko przedstawione przez Pan we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego stosownie do swojej właściwości na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym w dniu 10.05.2005r. piśmie uzupełnionym w dniu 18.05.2005r. składa Pan zapytanie, według jakiej stawki (8,5% czy 5,5%) powinien Pan opłacać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych w roku 2004 i w roku 2005.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą , której celem jest produkcja klinów drewnianych tylko dla jednego odbiorcy i rozliczana jest w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.Z opisu prowadzonej działalności wynika, iż zakupuje Pan materiał do produkcji elementów drewnianych, przeprowadza proces produkcyjny i sprzedaje produkt finalny. Zaznacz Pan, iż nie wykonuje usług na materiale powierzonym i nie wykonuje usług dla indywidualnych odbiorców.Działalność ta jak Pan określa została zaklasyfikowana zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi PKWiU jako "Produkcja pozostałych wyrobów z drewna - grupa 20.51Z."Zaznacza Pan, iż od dnia 01.01.2004r. do dnia dzisiejszego t.j. 18.05.2005r. (data sporządzenia wniosku) płaci Pan zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5% od przychodów.Jednakże Pana zdaniem zarówno w roku 2004 jak i w roku bieżącym 2005 powinien Pan płacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 5,5%.Ponadto zwraca się Pan z pytaniem, czy może złożyć korektę zeznania PIT-28 w przypadku stosowania nieprawidłowej stawki podatku i wnosić o ustalenie nadpłaty. Zdaniem Pana może Pan złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty

W odpowiedzi na wyżej wymienione zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku wyjaśnia:Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi między innymi:1/ 8,5%:- przychodów z działalności usługowej, w tym z działalności gastronomicznej w zakresie przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu,....- przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,2) 5,5%:- przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,

Za działalność usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy uważa się pozarolniczą działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zmianami)

Za działalność wytwórczą, zgodnie z art.4 ust.1 pkt 4 wyżej wymienionej ustawy uznaje się działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod pojęciem produktów rozumie się wyroby i usługi. Natomiast pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie.W PKWi U pod pojęciem usług rozumie się: * wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji; * wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.Przez usługi na rzecz produkcji rozumie się między innymi czynności będące współdziałaniem w procesie produkcji, ale nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr, wykonywane przez jedną jednostkę gospodarczą na zlecenie innej jednostki gospodarczej polegające na uszlachetnianiu wyrobu dostarczonego przez zamawiającego np.: impregnowanie drewna.

Zgodnie z zakresem rzeczowym grupowań obejmujących usługi przedmiotem klasyfikowania wg PKWiU są czynności (będące końcowymi efektami działalności) o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) na rzecz innych podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności. Każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zaklasyfikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej.Współdziałanie w procesie produkcji nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr ma miejsce przede wszystkim wtedy, gdy jedna jednostka (przedsiębiorstwo) na zlecenie drugiej jednostki (przedsiębiorstwa) uszlachetnia wyrób dostarczony przez zamawiającego lub świadczy podobną usługę przemysłową. W PKWiU wyodrębnione zostały pewne klasy dla tego typu porozumień produkcyjnych. Są to zwłaszcza usługi związane z wyrobami włókienniczymi, metalowymi a także usługi poligraficzne.W ramach innych klas zostały w PKWiU wyodrębnione kategorie dla usług związanych ze współdziałaniem w procesie produkcji, np. przy wytwarzaniu produktów mięsnych, przy przetwórstwie warzyw i przy impregnowaniu drewna.We wszystkich pozostałych wypadkach, gdy brak odpowiedniej, wyodrębnionej podkategorii, usługi współdziałania w procesie produkcji świadczone na zlecenie producenta, zalicza się do grupowania, w którym sklasyfikowany jest uszlachetniany (poddany obróbce) wyrób.

Zatem wykonywane przez Pana usługi na zlecenie jednego odbiorcy, polegające na produkcji klinów drewnianych, które jak Pan określił zostały zakwalifikowane przez Urząd Statystyczny jako "Produkcja pozostałych wyrobów z drewna: 20.51Z , są działalnością wytwórczą sklasyfikowaną według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług: w sekcji D - produkty przetwórstwa przemysłowegoi w podsekcji DD - drewno i wyroby z drewna

Wobec tego należy uznać, że zarówno w roku 2004 jak i w roku bieżącym 2005 w przedmiotowym przypadku przychody z działalności polegającej na wytwarzania przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych wykonawcy na zamówienie innego podmiotu gospodarczego podlegają opodatkowaniu w/g stawki 5,5% .

Ze złożonego wniosku wynika, iż w 2004r. stosował Pan stawkę 8,5% w związku z tym, ma Pan prawo złożyć za rok 2004 wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem PIT-28 zgodnie z art. 75 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zmian.).Wniosek o stwierdzenie nadpłaty należy złożyć najpóźniej w terminie do 5 lat od dnia złożenia zeznania zgodnie z art. 79 § 2 cytowanej ustawy. Wobec powyższego stwierdza się, iż wyrażone w piśmie Pana stanowisko jest prawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, iż niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w 2004 i 2005 roku na dzień wydania postanowienia zgodnie z Pana zapytaniem.Stosownie do treści art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. Organu Podatkowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Na podstawie art. 222 w związku z art. 239 w/w ustawy zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające do żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj