Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubartowie
DP1-415-6/05
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1-415-6/05
Data
2005.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Lubartowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
lekarz weterynarii
Państwowa Inspekcja Weterynaryjna
wynagrodzenia
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanych lekarzom weterynarii, wykonującym czynności zlecone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, należy naliczać od podstawowej kwoty wynagrodzenia, czy też od kwoty podstawowej wraz z kosztami zużytych produktów leczniczych i kosztami dojazdu?


Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku płatnika z dnia 29 marca 2005 r., uzupełnionego dnia 16 maja br. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedstawionej we wniosku indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie uznaje stanowisko płatnika za nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Powiatowy Inspektorat Weterynarii zawarł na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U. Nr 33, poz. 287) umowy zlecenie na wykonywanie określonych czynności z lekarzami weterynarii nie będącymi pracownikami Inspekcji, prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą. Czynności zlecone lekarzom obejmują badanie, obserwację oraz nadzór epizootyczny zwierząt zagrożonych chorobami zakaźnymi.

    Powiatowy Inspektorat Weterynarii:
  • Zakupuje tubostrzykawki do pobierania prób i ponosi koszty przewozu prób do laboratorium w przypadku, kiedy próby do laboratorium są dostarczane przez lekarza wyznaczonego,
  • Wypłaca lekarzom wynagrodzenie za wykonanie czynności - od sztuki zwierzęcia, od którego pobiera się próbę, szczepionego, bądź obserwowanego albo wg stawki za godzinę pracy - w przypadku nadzoru epizootycznego,
  • Zwraca lekarzom koszty poniesione na zakup szczepionki do tuberkunalizacji - tuberkuliny oraz koszt dojazdu do miejsca, w którym zwierzę przebywa i koszt przewiezienia prób do laboratorium.

Wszystkie te koszty, ponoszone bezpośrednio albo pośrednio, tj. koszty zakupu tubostrzykawek, zwrot kosztów zakupu tuberkuliny, dojazdu i przewozu prób oraz wypłata wynagrodzeń dla lekarzy weterynarii są objęte zakresem wydatków związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt oraz monitorowaniem ich zakażeń na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie rodzajów kosztów ponoszonych przez inspektoraty weterynarii (Dz.U. Nr 283 poz. 2836). Wydatki te finansuje budżet państwa, środki na ich pokrycie pochodzą z budżetu wojewody. Od dnia 1 stycznia 2005 r. wydatki na pokrycie kosztów związanych z badaniami kontrolnymi zakażeń zwierząt chorobami zakaźnymi i ze zwalczaniem tych chorób ponosi Powiatowy Inspektorat Weterynarii z przekazanych mu w tym celu przez wojewodę środków.

Wyznaczeni lekarze weterynarii, wg stanowiska płatnika, wykonujący w/w badania na podstawie decyzji uprawnionego organu, należą do osób, którym organ administracji państwowej zlecił wykonanie określonej czynności w rozumieniu art. 13 pkt 6 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 178 poz. 1837) w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii osobom tym przysługuje wynagrodzenie obejmujące:

  1. część podstawową, której wysokość ustala się według stawek określonych w załączniku do rozporządzenia,
  2. zwrot udokumentowanych kosztów:- dojazdu według stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych nie będących własnością pracodawcy,- użytych produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych w związku z wykonywaniem określonych czynności.

Wątpliwość płatnika budzi sposób ustalenia podstawy opodatkowania w celu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a mianowicie, czy zaliczkę należy liczyć od kwoty podstawowej wynagrodzenia, czy od kwoty podstawowej wraz z kosztami zużytych produktów leczniczych i kosztami dojazdu.

Zdaniem Powiatowego Inspektoratu Weterynarii zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych należy naliczyć od łącznego przychodu tj. od części podstawowej i zwrotu udokumentowanych kosztów.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Generalną zasadą prawa podatkowego jest powszechność opodatkowania, w ustawie o podatku dochodowym zasada ta w sposób bezpośredni została wyrażona w art. 9. Zgodnie z tym przepisem, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005 roku, zasada ta nie dotyczy dochodów, które zostały zwolnione od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c tej ustawy oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

Według art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

W świetle powyższego, dla osób niebędących pracownikami - jak w przedmiotowej sprawie - zwrot kosztów dojazdu korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile nie przekracza limitów określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236 poz. 1990 ze zm.). Tym samym ta część wynagrodzenia wyłączona jest z podstawy opodatkowania przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zwrot kosztów użytych produktów leczniczych nie korzysta ze zwolnienia i powinien być uwzględniony przez płatnika przy pobieraniu zaliczki na podatek dochodowy.

Reasumując, zaliczkę w wysokości 19% podstawy opodatkowania należy obliczyć od przychodu, na który składa się część podstawowa wynagrodzenia i zwrot użytych produktów leczniczych (ewentualnie zwrot kosztów dojazdów powyżej limitów określonych w odrębnych - cytowanych wyżej - przepisach) pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 9 pkt 4 lub 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest dla płatnika wiążąca, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 cytowanego wyżej przepisu na niniejsze postanowienie przysługuje płatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj