Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ib-415-12/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ib-415-12/05
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
jazda miejscowa
ryczałty
samochód osobowy
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy zwolnione od podatku dochodowego są kwoty wypłacone osobom niepełnosprawnym ze środków ZFRON, stanowiące zwrot ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ryczałty za używanie własnych pojazdów mechanicznych?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskująca jest zakładem pracy chronionej. Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) tworzy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - ZFRON. Wydatkowany jest on na podstawie zakładowego regulaminu, który powstał w oparciu o rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31.12.1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 3, poz. 22 ze zm.). Zgodnie z treścią par. 2 pkt 12 lit. m) ww. rozporządzenia z ZFRON można finansować całkowity lub częściowy zwrot ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ryczałtów samochodowych za używany własny pojazd mechaniczny dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dla osób o lekkim stopniu niepełnosprawności z powodu uszkodzeń narządu ruchu.

W związku z powyższym Agencja zwraca się z zapytaniem czy sfinansowanie ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ryczałtów za używany pojazd mechaniczny ww. osobom niepełnosprawnym, mające na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania w społeczeństwie - rehabilitacja społeczna, jak i umożliwienie dojazdów do pracy jest objęte zwolnieniem przedmiotowym od podatku dochodowego... Ponadto wnioskująca pyta czy są ograniczenia w wysokości ryczałtu zwolnionego od podatku dochodowego...

Zdaniem Agecji w myśl art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, cały katalog pomocy indywiduanej ujęty w par. 2 pkt 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. jest zwolniony z podatku dochodowego. Wysokość ryczałtu może być ustalona w regulaminie ZFRON lub przyjąć można stawkę wynikającą z przepisów rozporządzenia Ministra Infrasruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271).

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie stwierdza, iż w przedmiotowej prawie znajduje zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z jego treścią wolne od podatku dochodowego są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

W myśl art. 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123 poz. 776 z późn. zm.) rehabilitacja osób niepełnosprawnych rozumiana jest jako zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej. Rehabilitacja zawodowa zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ww. ustawy ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskanie i utrzymanie odpowiedniego zatudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy. Natomiast rehabilitacja społeczna w myśl art. 9 tejże ustawy ma na celu umożliwianie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu społecznym i jest realizowana poprzez m.in. likwidację barier architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, technicznych w komunikawaniu się i dostępie do infomacji.

Szczegółowe zasady wykorzystania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a także rodzaje wydatków określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 3, poz. 22 ze zm.). Zgodnie z par. 2 pkt 12 lit. m) ww. rozporządzenia, środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych mogą być przeznaczone na pomoc indywidualną na całkowity lub częściowy zwrot ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ryczałtów samochodowych za używany własny pojazd mechaniczny dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dla osób o lekkim stopniu niepełnoprawności z powodu uszkodzeń narządu ruchu.

Z treści par. 3 pkt 3 powyższego rozporządzenia wynika, że pomoc indywidualna przyznawana jest na wniosek niepełnosprawnego podatnika, a jej wysokość uzależniona jest od sytuacji materialnej i losowej osoby niepełnosprawnej.

Reasumując, kwoty wypłacone tytułem zwrotu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ryczałty samochodowe do wysokości przyznanej na wniosek niepełnosprawnych pracowników, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych jako świadczenia na rehabilitację zawodową i społeczną.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj