Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarocinie
PP/443-15/05
z 15 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15/05
Data
2005.06.15



Autor
Urząd Skarbowy w Jarocinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
nagrody w konkursach
podatek od towarów i usług
usługi reklamowe


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność w zakresie organizowania akcji promocyjnych na zlecenie różnych firm, zgodnie z indywidualnym regulaminem.W ramach takiej akcji organizator wydaje nagrody osobom spełniającym warunki ustalone w regulaminie. Zlecający ponosi koszt organizacyjne, łącznie z zakupem nagród. Zdaniem podatnika, wydanie przez niego nagród w imieniu zlecającego akcję promocyjną, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na inne cele niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie na cele osobiste podatnika lub wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ( art. 7 ust. 2 ww. ustawy ). Z kolei przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Art. 86 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W związku z powyższym, podatnik świadcząc kompleksowo usługę w zakresie zorganizowania akcji promocyjnej, opodatkowuje ją w całości podatkiem od towarów i usług, zachowując przy tym prawo do odliczenia podatku od nabywanych towarów i usług zakupionych w związku z tą usługą. Wydanie nagrody jest częścią wykonywanej usługi, dlatego też nie stanowi odrębnej czynności przekazania towaru w myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy i z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj