Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/45/PDII/17/2005
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/45/PDII/17/2005
Data
2005.07.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
pieniądze
środki finansowe
waluta
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy i w jaki sposób poniższe transakcje opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Stan faktyczny: Z wniosku wynika, że Pan X w dniu 01-04-2005 r. dokonał przewalutowania w ramach rachunków prowadzonych na jego rzecz przez bank PEKAO. Przewalutowanie polegało na obciążeniu rachunku w złotych polskich kwotą 178.350 zł i na uznaniu rachunku prowadzonego w funtach szterlingach (GBP) kwotą 30.000 GBP. W dniu 05-04-2005 r. bank uznał rachunek kwotą 10,10 GBP stanowiącą odsetki od lokaty pomniejszone o 19% podatek dochodowy. W dniu 11-04-2005 r. bank uznał rachunek kwotą 15,18 GBP. Analogicznie jak w przypadku powyższym były to odsetki od lokaty pomniejszone o 19% podatku.
Następnie w dniu 11.04.2005 r. Pan X dokonał przewalutowania kwoty głównej i odsetek tj. 30.025,28 GBP. Przewalutowanie polegało na obciążeniu rachunku prowadzonego w GBP kwotą 30.025,28 GBP i uznaniu rachunku prowadzonego w złotych kwotą 178.650,41 PLN.
Powyższe transakcje nie były wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Pytanie strony:Czy i w jaki sposób powyższe transakcje opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem strony:W ramach zdarzeń będących przedmiotem niniejszego zapytania, tj. zakupu waluty, naliczenia odsetek bankowych a następnie odprzedaży waluty, opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych są wyłącznie dochody z tytułu naliczonych odsetek. Podatek wynosi 19% przychodów i nie łączy się go z dochodami z innych źródeł. Dochodów tych nie wykazuje się w zeznaniu podatkowym.

Ocena prawna stanu faktycznego: Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia: zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

W przypadku stanowiącym przedmiot zapytania w wyniku przewalutowania (tj. w ramach rachunków prowadzonych na rzecz podatnika przez bank nastąpiło obciążenie rachunku złotówkowego kwotą 178.350 zł i uznanie rachunku prowadzonego w funtach szterlingach kwotą 30.000 GBP) zostały naliczone odsetki, którymi bank po pomniejszeniu o należy zryczałtowany podatek dochodowy uznał rachunek podatnika prowadzony w funtach.

Artykuł 30a ust. 1 pkt 3 w/w ustawy stanowi, iż od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywana działalnością gospodarczą, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Środki w ramach, których dokonywane są przedmiotowe transakcje muszą być zgromadzone na rachunku bankowym podatnika nie związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

W związku z powyższym bank ma obowiązek pobrania i przekazywania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat z tytułów wymienionych wyżej do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę płatnika, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-8A).

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie zawiera regulacji dających podstawę do uznania, że w przypadku operacji finansowych polegających na przewalutowaniu środków zgromadzonych na rachunku bankowym podatnika nie związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaniu podlegają inne przychody niż odsetki od tych środków.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 13-04-2005 r. należy uznać za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj