Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu
US.II/415/6/2005
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II/415/6/2005
Data
2005.04.22



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych --> Właściwość miejscowa organu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
miejsce zamieszkania
opodatkowanie łączne małżonków


Pytanie podatnika
Czy małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie za 2004 r. w sytuacji, gdy jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, a drugi nie uzyskał żadnych dochodów, a ponadto mają inne miejsca zamieszkania?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 17 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24.12.2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 240, poz. 2069 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 7.03.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie wspólnego opodatkowania małżonków, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez pana w powyższym wniosku jest prawidłowe.

W dniu 7.03.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął pana wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. możliwości wspólnego rozliczenia z żoną z dochodów uzyskanych w 2004 r. w następującej sytuacji: prowadzi pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz dodatkowo zatrudniony jest pan na umowę o pracę. Przez cały rok pozostaje pan w związku małżeńskim, oboje z żoną macie oddzielne meldunki, żona zameldowana jest w gminie T., pan natomiast w T. Pytanie brzmi, czy może pan rozliczyć się wspólnie z żoną, która nie ma żadnych dochodów. Według pana, w powyższej sytuacji możliwe jest wspólne opodatkowanie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu podziela pana stanowisko w wyżej przedstawionej sprawie.

Zamieszkanie małżonków na terenie działania dwóch różnych organów podatkowych nie pozbawia ich prawa do skorzystania ze wspólnego opodatkowania podatkiem dochodowym pod warunkiem, że spełnione są wymogi, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle tego przepisu wspólne opodatkowanie małżonków może mieć miejsce, jeżeli małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, istniała między nimi wspólność majątkowa i do chociażby jednego z małżonków nie miały zastosowania przepisy art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym lub ustawy z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 17 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa ustala się według miejsca zamieszkania podatnika. Przy wspólnym opodatkowaniu małżonków mających różne miejsca zamieszkania właściwość miejscową, stosownie do § 4 ust. 2 powołanego w sentencji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24.12.2002 r. ustala się według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, wskazanego we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym.

Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez pana we wniosku. Udzielona interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania i traci swą ważność z dniem zmiany przepisów prawnych. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj