Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
OP/423/104/42/KBU/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP/423/104/42/KBU/05
Data
2005.04.11



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
fundusz
nagrody
szkoła wyższa


Pytanie podatnika
Czy od utworzonego z odpisu z zysku netto uczelnianego funduszu nagród, który zgodnie z celem statutowym uczelni będzie przeznaczony na wypłatę nagród indywidualnych oraz zespołowych dla pracowników i studentów za osiągnięcia w badaniach naukowych i pozostałej działalności uczelnia ma obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że zgodnie z § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni (Dz. U. Nr 84, poz. 380 ze zm.), uczelnia może tworzyć uczelniany fundusz nagród z odpisu z zysku netto. Fundusz ten jest przeznaczony na wypłatę indywidualnych i zespołowych nagród (wraz z pochodnymi) dla pracowników i studentów za osiągnięcia w badaniach naukowych oraz pozostałej działalności.

Wobec powyższego podatnik stawia zapytanie, czy od utworzonego z odpisu z zysku netto uczelnianego funduszu nagród, który zgodnie z celem statutowym uczelni będzie przeznaczony na wypłatę nagród indywidualnych oraz zespołowych dla pracowników i studentów za osiągnięcia w badaniach naukowych i pozostałej działalności uczelnia ma obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych?

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że w związku z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie ma obowiązku naliczenia i odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych od części zysku przeznaczonej na wypłatę nagród w ramach uczelnianego funduszu nagród.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, stanowisko podatnika, odnośnie braku obowiązku naliczania i odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych od utworzonego z odpisów z zysku netto uczelnianego funduszu nagród, który będzie przeznaczony na wypłatę indywidualnych i zespołowych nagród (wraz z pochodnymi) dla pracowników i studentów za osiągnięcia w badaniach naukowych oraz pozostałej działalności, jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego zawarte art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2).

Stosownie do § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni (Dz. U. Nr 84, poz. 380 ze zm.), wynik finansowy uczelni jest to różnica między przychodami a kosztami ich uzyskania, skorygowana o saldo strat i zysków nadzwyczajnych oraz obowiązujące uczelnię podatki.

Dodatni wynik finansowy stanowi zysk netto uczelni do podziału, a ujemny - stratę netto, która obciąża fundusz zasadniczy (§ 17 ust. 2).

Przepis § 17 ust. 3 stanowi, że zysk netto uczelni pozostaje w jej dyspozycji i może być przeznaczony na:

  1. Zasilenie funduszu zasadniczego,
  2. Zasilenie własnego funduszu stypendialnego,
  3. Uczelniany fundusz nagród,
  4. Inne cele.

W myśl § 19 ust. 7 rozporządzenia uczelniany fundusz nagród tworzy się z odpisu z zysku netto. Fundusz ten jest przeznaczony na wypłatę nagród (wraz z pochodnymi) indywidualnych oraz zespołowych dla pracowników i studentów za osiągnięcia w badaniach naukowych oraz pozostałej działalności. Szczegółowe zasady i tryb wykorzystania określa regulamin zatwierdzony przez przez rektora po zasięgnięciu opinii senatu.

Z wyżej cytowanych przepisów ustawy wynika, że dochód jako wielkość podlegająca opodatkowaniu, jest wielkością przed opodatkowaniem, natomiast odpisy tworzy się z zysku netto uczelnianego funduszu nagród - po opodatkowaniu. Zatem odpisy te nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ponadto wskazuje się, że w przedstawionym stanie faktycznym, również nie ma zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy. Dotyczy on bowiem odpisów i wpłat obciążających koszty podatnika, a więc nie finansowanych z zysku po opodatkowaniu.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, że od utworzonego z odpisów z zysku netto uczelnianego funduszu nagród, który zgodnie z celem statutowym uczelni będzie przeznaczony na wypłatę nagród indywidualnych oraz zespołowych dla pracowników i studentów za osiągnięcia w badaniach naukowych i pozostałej działalności, uczelnia nie ma obowiązku naliczenia i odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj