Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
I-415/18/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/18/05
Data
2005.05.24



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
budynek
koszty uzyskania przychodów
pożar
środek trwały
wycena


Pytanie podatnika
W wyniku pożaru uległ całkowitemu zniszczeniu budynek baru z całym wyposażeniem oraz dokumentacja związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wobec powyższego, podatnik nie jest w stanie odtworzyć wartości księgowej środków trwałych. Do ustalenia straty w środkach trwałych podatnik przyjął wycenę wykonaną przez rzeczoznawcę powołanego przez P... uwzględniając amortyzację. Czy ten tryb postępowania jest prawidłowy?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 760) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.04.2005 r. (data wpływu 11.04.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

W przypadku strat powstałych w wyniku pożaru budynku z całym jego wyposażeniem, do kosztów uzyskania przychodów podatnika nie może być zaliczona, w przypadku środków trwałych , ta część ich wartości , która została pokryta odpisami amortyzacyjnymi, o których mowa w art. 16h ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) lub w art. 22h ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zmianami ), tzn. przy uwzględnieniu również tych odpisów, które nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Straty w pozostałej części można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Należy pamiętać, że odszkodowanie, jakie Pan otrzyma stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj