Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
P1-P-443/33/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1-P-443/33/05
Data
2005.05.24



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
przeróbki
samochód


Pytanie podatnika
Czy przysługuje odliczenie podatku naliczonego od zakupu paliwa do samochodu przerobionego - z osobowego na ciężarowy?


Wnioskiem z dnia 24.01.2005r. uzupełnionym w dniu 16.02.2005r. podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
We wniosku zaznaczono, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje samochód będący własnością firmy, który zakupiony został 27.11.2004r. na podstawie umowy kupna - sprzedaży w Niemczech - Volkswagen Transporter, posiadający 2 miejsca siedzące i dopuszczalną ładowność 852 kg.
Samochód pierwotnie zarejestrowany był jako osobowy, a po uzyskaniu stosownej zgody od Dyrektora Wydziału Komunikacji została zmieniona jego konstrukcja z osobowego na ciężarowy i zarejestrowany został w kraju jako samochód ciężarowy.
W uzupełnieniu do wniosku zaznaczono, że ładowność samochodu - 852 kg wynika z dowodu rejestracyjnego i jest większa niż dopuszczalna ładowność wynikająca z wyliczenia: 357kg + 2 miejsca siedzące x 68 kg = 493kg.
Ponadto wyjaśniono, że brak świadectwa homologacji wynika z faktu, iż samochód nie został kupiony bezpośrednio od producenta, lecz na podstawie umowy kupna - sprzedaży i poprzedni właściciel nie przekazał ww. dokumentu.

Zdaniem podatnika, w przedstawionej sytuacji, istnieje prawo do odliczenia podatku zawartego w cenie paliwa, bowiem samochód Volkswagen Transporter spełnia wymóg dopuszczalnej ładowności uprawniającej do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu zakupionego paliwa.

Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe.

Na postanowienie podatnik wniósł zażalenie wskazując, że VW Transporter posiada 2 miejsca siedzące, oddzielone przegrodą stałą od części ładunkowej, natomiast dopuszczalna ładowność 852 kg spełnia wymóg określony wzorem: dopuszczalna ładowność = 357 kg + 2 miejsca siedzące x 68 kg = 493 kg.Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowy samochód jest w pełni samochodem ciężarowym, co potwierdza przedstawiciel producenta, iż samochód ten został wyprodukowany jako 2-miejscowy samochód ciężarowy o ładowności 990 kg.

Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia:
Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124 ustawy.
Jednocześnie art.88 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art.86 ust.3 i 5.
Samochodami tymi, w myśl art. 86 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług są samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ=357kg + n x 68 kg, gdzie:DŁ- oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Natomiast zgodnie z art.88 ust.5 ww. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa powyżej określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.
Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

W świetle przytoczonych przepisów istotne jest zatem, aby zakupione paliwo nie służyło do napędu samochodu osobowego. Natomiast dopuszczalna ładowność wynikająca ze świadectwa homologacji ważna jest w przypadku samochodów innych niż osobowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że 27.11.2004r. podatnik dokonał zakupu samochodu marki Volkswagen, jak wskazano we wniosku, będącego samochodem osobowym.
Po uzyskaniu zgody Dyrektora Wydziału Komunikacji dokonano zmiany konstrukcji samochodu z osobowego na samochód ciężarowy i jako taki został zarejestrowany w kraju.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że fakt dokonania przeróbek w konstrukcji samochodu osobowego i zarejestrowanie go jako samochodu ciężarowego nie daje możliwości dokonywania przez podatnika odliczeń podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do tego samochodu. Dowód rejestracyjny, jako dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu, nie jest bowiem jedynym dokumentem przesądzającym o tym czy mamy do czynienia z samochodem osobowym czy ciężarowym. Istotnym dokumentem jest natomiast świadectwo homologacji. Zgodnie bowiem z art.68 ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym (j.t.Dz.U. z 2003r. Nr 58, poz.515 ze zm.) świadectwo homologacji zobowiązany jest uzyskać producent lub importer nowego pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru, tramwaju lub przyczepy oraz przedmiotów ich wyposażenia lub części.
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że nabyty pojazd jest samochodem osobowym, a dokonana zmiana rodzaju pojazdu nie została poparta świadectwem homologacji.
Wprawdzie z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, aby sam brak u podatnika wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi.

W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej informuje, iż niezależnie od faktu spełnienia warunku dotyczącego ładowności, jeżeli zakup paliwa dotyczy samochodu osobowego, wówczas nie ma podstaw do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj