Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-48/05/32903
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-48/05/32903
Data
2005.06.07



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
impreza artystyczna
szkolenie pracownicze
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze szkoleniem własnych pracowników, jeżeli obejmują one zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia, wyżywienie, noclegi jest prawidłowe, natomiast w części możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na dodatkowe atrakcje takie jak ognisko, czy rejs statkiem po jeziorach, zorganizowane na rzecz uczestników szkolenia.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko .............. Sp. z o.o. - przedstawione we wniosku z dnia 19.04.2005 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 06.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dot. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze szkoleniem własnych pracowników, jeżeli obejmują one zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia, wyżywienie, noclegi jest prawidłowe, natomiast w części możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na dodatkowe atrakcje takie jak ognisko, czy rejs statkiem po jeziorach, zorganizowane na rzecz uczestników szkolenia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.05.2005 r. do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 13.05.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 16.05.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają, obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, cyt. powyżej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Spółka zamierza zorganizować szkolenie dla swoich pracowników o tematyce zarządzania personelem, które będzie przeprowadzone przez zewnętrzną firmę szkoleniową. Kurs odbywać się będzie w innym miejscu niż miejsce pracy pracowników uczestniczących w szkoleniu, których Spółka zamierza oddelegować. Jako miejsce szkolenia wyznaczono ośrodek wypoczynkowy w Ogonkach na Mazurach, należący do wnioskodawcy. Szkolenie Spółka zamierza sfinansować z własnych środków obrotowych (bieżących).

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wątpliwości Spółki dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze szkoleniem własnych pracowników, jeżeli obejmują one zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia, wyżywienie, noclegi oraz takie atrakcje jak ognisko, czy rejs statkiem po jeziorach?
Wnioskodawca uważa, iż całość wymienionych wydatków można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z ogólną definicją kosztów wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, oprócz wykluczonych przez ustawodawcę, a wymienionych enumeratywnie w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.
O sposobie klasyfikacji kosztów decyduje sam podatnik i to on ponosi odpowiedzialność za zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów. Uznając dany wydatek za koszt uzyskania przychodów podatnik musi jednoznacznie wykazać, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc jeżeli wydatki te będą prawidłowo udokumentowane Spółka będzie je mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych, ustawodawca nie wymienia wydatków przedstawionych we wniosku a dotyczących wydatków ponoszonych na rzecz pracowników w związku z ich uczestnictwem na szkoleniu, w tym na zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia, wyżywienie, nocleg.
Z treści pisma wynika, że koszty szkolenia, służą funkcjonowaniu Podatnika i stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spełniają bowiem generalną przesłankę zaliczalności wydatków do kosztów, tj. poniesienia ich w celu uzyskania przychodu.
W świetle powyższego, w przypadku skierowania pracowników na szkolenie przez pracodawcę, należy stwierdzić, że wydatki ponoszone w związku z uczestnictwem na szkoleniu pracowników, o ile oczywiście mają na celu uzyskanie lub zwiększenie przychodów Spółki i są prawidłowo udokumentowane, stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią koszty uzyskania przychodów.
Równocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 cyt. wyżej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Użyte w art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdop sformułowanie "działalność socjalna" oznacza wszelką działalność socjalną, o ile jej zakres odpowiada zakresowi zdefiniowanemu w art. 2, ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.). Będą to zatem wydatki ponoszone przez pracodawcę w ramach świadczonych usług na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej oraz udzielania pomocy materialnej. Powyższa regulacja odnosi się zarówno do pracodawców tworzących ZFŚS, jak również i do pracodawców nie tworzących tego funduszu. Zatem w świetle przedstawionych przepisów, poniesione przez Spółkę wydatki w związku z organizacją imprez sportowo-rekreacyjnych takich jak ognisko, czy rejs statkiem po jeziorach, zorganizowanych na rzecz uczestników szkolenia, w której udział biorą pracownicy , są wydatkami na działalność socjalną, o której mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i w związku z treścią art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów Spółki.
W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym, mając na względzie wyżej powołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowisko spółki dot. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze szkoleniem własnych pracowników, jeżeli obejmują one zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia, wyżywienie, noclegi jest prawidłowe, natomiast w części możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na dodatkowe atrakcje takie jak ognisko, czy rejs statkiem po jeziorach, zorganizowane na rzecz uczestników szkolenia należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj