Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDF/415-0041/05
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-0041/05
Data
2005.06.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
obowiązek składania deklaracji
podatek dochodowy od osób fizycznych
zaliczka miesięczna
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że podatniczka osiąga dochody z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne. W piśmie z dnia 22.04.2005r. podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy o terminie złożenia pierwszej deklaracji PIT-5 w 2005 roku świadczy wystąpienie kwoty zaliczki na podatek dochodowy podlegającej wpłacie.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko podatniczki przedstawione w piśmie uzupełniającym z dnia 06.05.2005r. do wniosku z dnia 22.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku złożenia pierwszej deklaracji PIT-5 w 2005 roku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.04.2005r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 26.04.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku uzupełnione zostały w dniu 09.05.2005r.

Jak stanowi art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że podatniczka osiąga dochody z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W piśmie z dnia 22.04.2005r. podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy o terminie złożenia pierwszej deklaracji PIT-5 w 2005 roku świadczy wystąpienie kwoty zaliczki na podatek dochodowy podlegającej wpłacie.

Według opinii podatniczki, pierwszą deklarację PIT-5 należy złożyć za ten miesiąc, w którym powstał obowiązek zapłaty zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy od dochodów osiągniętych z działalności gospodarczej.

Jak wynika z treści art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f.

Zgodnie z art. 44 ust. 2 cyt. wyżej ustawy dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2 .

W myśl ust. 3 ww. artykułu podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Zaliczki miesięczne, od przychodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jak wynika z powyższych przepisów osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest do samodzielnego obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. W przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów podstawą ich obliczania jest dochód w rozumieniu art. 44 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pomniejszony o kwoty podlegające odliczeniu zgodnie z art. 26 cyt. wcześniej ustawy. Tak ustalony dochód stanowi podstawę do obliczenia podatku według skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy. Otrzymana kwota podatku, w myśl art. 27b ustawy, ulega obniżeniu o kwotę opłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nie przekraczającej 7,75% podstawy jej wymiaru. Podatek obniżony o ww. kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne jest zaliczką należną za dany miesiąc. Termin płatności ww. zaliczki na podatek jest również terminem zobowiązującym podatnika do złożenia deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku według obowiązującego w danym roku wzoru formularza.

W świetle powyższego deklarację o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku po raz pierwszy w roku podatkowym należy złożyć za miesiąc, w którym powstał obowiązek zapłaty zaliczki na podatek dochodowy ustalonej według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem stanowisko podatniczki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan prawny aktualny w dniu wydania niniejszego postanowienia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie niniejsza interpretacja stanie się nieaktualna.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj