Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu
ZD/4111-59/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4111-59/05
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochód
działalność gospodarcza
opodatkowanie łączne małżonków
ryczałt ewidencjonowany
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy mając zgłoszoną działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego, z tytułu której nie uzyskałem przychodu, z uwagi na jej zawieszenie, mogę skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem w latach 2002 - 2004?


Podatnik za lata 2002, 2003 i 2004 składał zeznania roczne PIT-28 w których nie wykazywał żadnych obrotów, ponieważ w ww. latach nie prowadził żadnej działalności tzn. nie osiągał przychodów oraz nie ponosił kosztów. Podatnik składał PIT-28 zerowy, ponieważ uważał, iż mając zgłoszoną działalność winien poinformować tutejszy urząd, iż nie osiągnął przychodów. Ponadto Podatnik osiągał dochody z tytułu umowy o pracę w związku z tym rozliczał się wspólnie z małżonką.Zdaniem Podatnika pomimo braku przychodu z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym za 2002 i 2003 rok posiadał prawo do wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, natomiast za 2004 rok nie miał takiego prawa.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu, uprzejmie informuje: Obowiązujący zarówno w 2002 jak też 2003 roku przepis art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowił, iż małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. W stanie prawnym obowiązującym w 2002r., z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogli wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:a)oboje podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, b)przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim, c)istniała między nimi wspólność majątkowa.

Jednak, stosownie do treści art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991r., zasada wyrażona w ust. 2 nie miała zastosowania, jeżeli jeden z małżonków uzyskał dochody (przychody) opodatkowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm).Z przytoczonych wyżej przepisów wynikało, że prawo do wspólnego opodatkowania swoich dochodów przysługiwało małżonkom, pod warunkiem, że żadne z nich nie uzyskało w 2002r. przychodów (dochodów) z działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.Od 1 stycznia 2003r. w związku z treścią art. 1 pkt 5 noweli z dnia 27 lipca 2002r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2002r. Nr 141, poz. 1182) uległ zmianie zapis art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ponieważ, jak wynika z zapytania Podatnika, w latach 2003 - 2004 był podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a jedynie w związku z brakiem przychodu z prowadzonej działalności nie płacił tego podatku, to należy uznać, iż mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20.11.1998r.A zatem Podatnikowi nie przysługuje prawo łącznego opodatkowania za 2003 i 2004 rok. Powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów, na podstawie których została wydana.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj