Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP-443-92-1/05
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-92-1/05
Data
2005.06.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
kolonie i obozy
marża
podatek od towarów i usług
rozliczanie podatku od towarów i usług
stawka


Pytanie podatnika
Czy dla podatnika organizującego wypoczynek dla dzieci i młodzieży - ma zastosowanie procedura szczególna i jaka jest właściwa stawka podatku VAT dla tych czynności ?.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 13.05.2005r. – o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu sposobu opodatkowania kolonii i obozów.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 13 maja 2005r. uzupełnionym pismem z 18.05.2005r. (data złożenia w tut. Urzędzie 25 05.2005r.) zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Biuro podróży świadczy usługi polegające na organizowaniu kolonii, obozów młodzieżowych, zielonych szkół, dla zakładów pracy, szkół oraz klientów indywidualnych. Organizacja wypoczynku dla dzieci obejmuje transport, zakwaterowanie w wynajętym ośrodku wczasowym, wyżywienie, realizację programu wypoczynkowego, przy czym organizator odpowiedzialny za sprawy bytowe i wychowawcze dzieci, zatrudnienie personelu ( kadry pedagogicznej, ratowników, przewodników , pielęgniarek) i zgłoszenie w Kuratorium Oświaty.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym strona zwróciła się z zapytaniem, czy można jednocześnie w jednym okresie podatkowym rozliczać imprezy na dwa odmienne sposoby;
- kolonie i obozy młodzieżowe krajowe na zasadach ogólnych wg stawki VAT 7%,
- kolonie i obozy młodzieżowe zagraniczne według art. 119 czyli na podstawie marży.
Stanowisko podatnika.
W związku z tym, że powyższe usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.23.11 „ usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci” zdaniem podatnika powinny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 7% na zasadach ogólnych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska podatnika w jego indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Załącznik nr 3 zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 % i tak w pozycji 140 wyszczególnione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 55.2 usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15).

W związku z powyższym, usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55.2 – jako „Usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania”, podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 7 %.
Ustawa o podatku VAT nie przewiduje innego sposobu rozliczania tych usług, zatem rozliczanie powinno odbywać się na zadach ogólnych sformułowanych w art. 29 ust. 1 tej ustawy - zgodnie z którego treścią podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art.119 oraz art.120 ust.4.
Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, zaś kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W przypadku organizowania kolonii poza granicami kraju zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada miejsce prowadzenia działalności. Tak więc usługa powinna być opodatkowana w Polsce wg stawki 7%, pod warunkiem że podatnik prawidłowo kwalifikuje wykonywane usługi organizowania kolonii za granicą do usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.2.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości stosowania klasyfikacji podatnik winien zwrócić się do właściwego organu jakim jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego 93-176 Łódź, ul. Suwalska 29. Organy podatkowe nie posiadają bowiem uprawnień do dokonywania takich klasyfikacji i mogą udzielić informacji o stosowaniu właściwej stawki podatkowej jedynie w oparciu o klasyfikację podaną przez podatnika bądź organ statystyczny.

Wobec powyższego, jeżeli wykonywane przez Państwa czynności można zaliczyć do „usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci” o symbolu PKWiU 55.23.11, to opodatkowanie ich nie musi następować z uwzględnieniem procedury określonej w art. 119 w/w ustawy dla usług turystycznych, lecz z zastosowaniem zasad ogólnych, tj. podstawa opodatkowania ustalana będzie zgodnie z art. 29 ust. 1 tej ustawy.

W przypadku gdy organ statystyczny organizowanie kolonii poza granicami kraju zakwalifikuje do innego grupowania np. PKWiU 63.30.11-00.00 „usługi organizowania imprez z kompleksowym programem” to wówczas należy opodatkować je zgodnie z art. 119 ww. ustawy o VAT w systemie marży.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko podatnika wyrażone w piśmie jest prawidłowe.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj