Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-94/05/AK/19077
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-94/05/AK/19077
Data
2005.04.05



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
import usług
kredyt bankowy
odsetki od kredytu


Pytanie podatnika
Czy zaciągnięcie kredytu bankowego w banku austriackim traktowane jest jako import usług bankwych ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 25.02.2005 r. z zakresu podatku od towarów i usług potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu


UZASADNIENIE


Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka zaciągnęła kredyt bankowy w banku austriackim. Zgodnie z umową kredytową odsetki od kredytu są naliczane kwartalnie i wymagalne na koniec każdego kwartału. Wnioskodawca uważa, iż czynność powyższa spełnia funkcję importu usługi bankowej, gdyż udzielanie kredytu jest czynnością bankową w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. Nr 72, poz. 665). W świetle art. 27 ust 4 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535, ze zm.) miejscem świadczenia (opodatkowania) usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibęW analizowanym przypadku podmiot mający siedzibę w Austrii świadczy usługę bankową na rzecz Wnioskodawcy. W świetle przytoczonych przepisów podatek VAT będzie podlegał rozliczeniu w Polsce. Podmiotem zobowiązanym do prawidłowego rozliczenia podatku VAT z tytułu importu usług bankowych jest Wnioskodawca jako nabywca takiej usługi (art. 17 ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług usługi pośrednictwa finansowego (symbol PKWiU: Sekcja J ex 65-67) są zwolnione od podatku VAT. Usługa udzielania kredytów przez banki należy, zdaniem Wnioskodawcy do działu 65 PKWiU zarówno zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), jak i rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz.844).
Wnioskodawca uważa, że importu usług bankowych nie należy uwzględniać przy ustalaniu proporcji o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 90 ust 3 proporcję (strukturę sprzedaży) ustala się na podstawie obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz na podstawie obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. W świetle art. 29 ust. 1 ustawy o VAT obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży (...). Sprzedażą w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o VAT jest natomiast odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Wnioskodawca uważa, iż dokonując importu usług bankowych nie dokonuje sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o VAT. Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu importu usług bankowych, import usług bankowych powinien zostać zadeklarowany w składanych przez wnioskodawcę deklaracjach VAT - 7K ze stawką zw., ustalając proporcję na podstawie art. 90 ustawy o VAT nie należy uwzględniać importu usług.

Tutejszy Urząd potwierdza stanowisko Wnioskodawcy odnoszące się do obu poruszonych zagadnień, tj miejsca świadczenia usługi oraz uwzględniania tej czynności dla celów obliczenia tzw. proporcji rocznej, o której mowa w art. 90, ust. 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Czynność "zaciągnięcia kredytu bankowego" jest oznaką skorzystania z usług bankowych, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy korzystają ze zwolnienia od podatku (jako wymienione w zał nr 4, pod poz. 3). Usługi bankowe korzystają ze zwolnienia od podatku na terytorium Polski bez względu na to, czy są przedmiotem świadczenia, czy importu. W omawianym przypadku, jak słusznie zauważa Wnioskodawca usługa bankowa stanowi import usługi.
Miejscem świadczenia tego rodzaju usług jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę, stosownie do regulacji art. 27 ust. 3 w związku z art. 27 ust. 4 pkt. 4 ustawy. Stosownie do zapisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy Spółka jest w tym przypadku usługobiorcą (importerem) usługi bankowej.
Reasumując, czynność powyższa winna być wykazywana w rozliczeniach VAT-7 (VAT-7-K), jako import usługi bez doliczania podatku (gdyż jest zwolniona od podatku). Ponieważ powyższa usługa nie jest przedmiotem świadczenia przez Spółkę, a jedynie nabycia, nie należy jej rozpatrywać w ogóle w powiązaniu z art. 86 ust. 1 (uzależniającym prawo do odliczenia podatku od istnienia związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych). Wartości tej usługi nie należy także uwzględniać dla celów sporządzania proporcji rocznej, o której mowa w art. 90 ust. 3 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do jczasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj