Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US. PB-I/415/17/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US. PB-I/415/17/05
Data
2005.04.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
przerwa w działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
dotyczy konieczności zgłaszania do urzędu skarbowego przerw w działalności gospodarczej przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych


Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz przepisów następujących ustaw: z dnia 16.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 7.03.2005 r. (data wpływu: 8.03.2005 r.), uzupełnionego w dniu 29.03.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej konieczności zgłaszania do urzędu skarbowego przerw w działalności gospodarczej przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko podatniczki za prawidłowe.

W dniu 8.03.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatniczka jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego opodatkowaną podatkiem dochodowym wg zasad ogólnych przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czynności agenta ubezpieczeniowego podatniczka wykonuje kilka dni w miesiącu, w pozostałych dniach danego miesiąca działalność nie jest prowadzona. Pytanie podatniczki, będące przedmiotem złożonego wniosku, brzmi: czy ma obowiązek zawiadamiać organ podatkowy o każdej, nawet krótkotrwałej przerwie. Taką bowiem informację uzyskała w ZUS. Podatniczka uważa, że nie jest konieczne zgłaszanie przerw w działalności gospodarczej do urzędu skarbowego w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska strony, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśnia, co następuje:

Zarówno przepisy ustawy z dnia 16.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jak i przepisy ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) nie definiują pojęcia "przerw w prowadzeniu działalności gospodarczej". Zagadnienia tego nie definiują również przepisy ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.). Pojęcia tego nie definiują również przepisy ustawy z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.). Jedynie przepisy powołanej powyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne dopuszczają możliwość zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej przez podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej. Przepisy te (art. 34 ust. 1 i art. 34 ust. 2 powołanej ustawy o zryczałtowanym podatku...) stanowią o zaniechaniu pobierania podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej za okres zgłoszonej przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Podobnie, gdy przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodowana została chorobą podatnika opodatkowanego w formie karty podatkowej, zaś podatnik zawiadomił Urząd o okresie przerwy, wynikającym ze zwolnienia lekarskiego.

Ponadto informuje się, że urzędy skarbowe nie prowadzą rejestrów bądź ewidencji dotyczących zgłaszanych przez podatników przerw w prowadzonej działalności gospodarczej. Stąd też urzędy mogą jedynie potwierdzić fakt złożenia oświadczenia o przerwie w działalności, jeżeli takowe znajduje się w aktach bieżących czy w archiwach urzędu. Natomiast odnośnie skutków, jakie wywierają przepisy podatkowe oraz przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej na gruncie przepisów o ubezpieczeniu społecznym, winien wypowiedzieć się właściwy organ, tj. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko pani przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Przedstawiona interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, jednakże wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Organ podatkowy dokonujący interpretacji nie jest uprawniony ani zobowiązany do badania, czy przedstawione we wniosku zaszłości są zgodne ze stanem faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj