Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-78/IV/2005/JD
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-78/IV/2005/JD
Data
2005.05.10



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
olej
sprzedaż towarów
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż oleju sojowego surowego jadalnego podlega opodatkowaniu stawką 7 % VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 11.02.2005 r. , uzupełnionego pismem z dnia 07.03.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stosowania stawki podatku 7 % przy sprzedaży oleju sojowego surowego jadalnego (grupowanie PKWiU 15.41.12-10.10 „Olej sojowy surowy niemodyfikowany chemicznie, jadalny) w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik sprowadza z Niemiec surowy olej sojowy. Olej ten nie jest ani olejem technicznym, ani nie służy do produkcji farb. Jest on przeznaczony do konsumpcji przez ludzi (po uprzedniej rafinacji) i przez zwierzęta – jest olejem jadalnym. Podatnik załączył do wniosku zaświadczenie producenta oleju oraz opinię Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi w zakresie grupowania wyrobu.

W/wym. zaświadczenie zawiera informację, że surowy olej sojowy (kod wyrobu : 11100) jest produkowany w Niemczech i nie zawiera innych olejów ani też nie jest skażony żadnymi innymi olejami oraz , że po uprzedniej rafinacji nadaje się do celów spożywczych.

Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, w odpowiedzi na wniosek Podatnika, wyraził opinię, że olej sojowy surowy, niemodyfikowany chemicznie, do zastosowania w przemyśle spożywczym (m.in. do wyrobu majonezu, margaryn, drożdży spożywczych, jako dodatek do konserw rybnych) i paszowym, mieści się w grupowaniu PKWiU 15.41.12-10.10 „Olej sojowy surowy jadalny i jego frakcje, niemodyfikowany chemicznie”. Jednocześnie w związku z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz.U. Nr 89 poz. 844), zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. Nr 42 poz. 264 ze zm.), Ośrodek wyraził opinię, że w/wym. wyrób mieścił się w grupowaniu PKWiU 15.41.12-10.10 „Olej sojowy surowy niemodyfikowany chemicznie, jadalny”.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy sprzedaż w/wym. oleju podlega opodatkowaniu stawką 7 % VAT.

Zdaniem Podatnika, sprzedając omawiany olej sojowy surowy niemodyfikowany chemicznie, jadalny, o symbolu PKWiU ex 15.4, powinien zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik dokonuje sprzedaży surowego oleju sojowego stosując stawkę podatku VAT 7 % przewidzianą dla towarów ujętych w grupowaniu PKWiU ex 15.4.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 – 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, w myśl ust. 2 cytowanego przepisu, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Natomiast w objaśnieniach do załącznika w pkt 1 ustawodawca wskazał, że symbol „ex” dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

W poz. 21 załącznika nr 3 wymieniono :

  • Oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne – wyłącznie jadalne, symbol PKWiU ex 15.4.

Zatem z treści tej pozycji wynika, że o zastosowaniu stawki 7 % VAT decyduje kryterium przeznaczenia oleju.

W ustawie o podatku VAT brak jest natomiast jego definicji. W związku z tym należy przyjąć, iż dla ustalenia zakresu tego pojęcia konieczne jest odwołanie się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU (Dz.U. Nr 42 poz. 264 ze zm.) obowiązującej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 89 poz. 844), do dnia 31 grudnia 2005 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, w odpowiedzi na wniosek Podatnika, wyraził opinię, że olej sojowy surowy, niemodyfikowany chemicznie, do zastosowania w przemyśle spożywczym (m.in. do wyrobu majonezu, margaryn, drożdży spożywczych, jako dodatek do konserw rybnych) i paszowym, mieści się w grupowaniu PKWiU 15.41.12-10.10 „Olej sojowy surowy jadalny i jego frakcje, niemodyfikowany chemicznie”. Jednocześnie Ośrodek wyraził opinię, że w/wym. wyrób w związku z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r., zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polską

Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r., mieścił się w grupowaniu PKWiU 15.41.12-10.10 „Olej sojowy surowy niemodyfikowany chemicznie, jadalny”.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że odpłatna dostawa - oleju sojowego surowego, ujętego w grupowaniu PKWiU 15.41.12-10.10 „Olej sojowy surowy niemodyfikowany chemicznie, jadalny” - na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze stawką w wysokości 7 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj