Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
US I/415/9/05/SŁ
z 27 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/415/9/05/SŁ
Data
2005.05.27



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochód
małoletni
osoba samotnie wychowująca dzieci
preferencyjne opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
Czy składając zeznanie podatkowe za 2004r. mam prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów jako osoba samotnie wychowująca dziecko, w sytuacji gdy jedynym źródłem dochodu jest renta małoletniego dziecka?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.03.2005r., (wpływ do tut. organu podatkowego 20.04.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pani matką samotnie wychowującą dziecko. W roku 2004 nie osiągnęła Pani własnych dochodów. Natomiast Pani syn, który w trakcie 2004 r. osiągnął pełnoletność, otrzymywał rentę rodzinną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po zakończeniu roku wystawił na Pani imię i nazwisko PIT-11, w którym wykazał dochody z renty rodzinnej małoletniego dziecka (wypłacanej do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletności) oraz PIT-40 na imię i nazwisko dziecka o dochodach z renty rodzinnej (wypłacanej po dniu uzyskania pełnoletności). W związku z tym powstało zapytanie, czy ma Pani prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia dochodów z tytułu renty rodzinnej małoletniego dziecka, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Pani zdaniem przepisy prawa podatkowego nie zabraniają preferencyjnego opodatkowania dochodów w przedstawionej sytuacji.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:1) dzieci małoletnie2) dzieci, bez względu na ich wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. Z ust. 8 art. 6 wynika, iż powyższy sposób opodatkowania nie ma zastosowania w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Natomiast art. 7 ww. ustawy mówi, iż dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów osób samotnie wychowującej dzieci, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pani osobą samotnie wychowującą dziecko i w roku 2004 nie osiągnęła żadnych dochodów. Dochody z tyt. renty rodzinnej, do których zastosowanie ma art. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym, uzyskiwało natomiast Pani małoletnie dziecko.

Biorąc pod uwagę w/cyt. przepisy prawa podatkowego, tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki do preferencyjnego opodatkowania dochodów wynikające z przepisu art. 6 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawodawca wyraźnie wskazał w ww. przepisie, iż podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Z literalnego brzmienia przepisu wynika, iż warunkiem obliczenia podatku w sposób podany wyżej jest posiadanie dochodów przez osobę samotnie wychowującą dzieci. Z uwagi na to, iż Pani nie osiąga własnych dochodów, preferencyjny sposób opodatkowania nie może mieć zastosowania, a więc zaprezentowane stanowisko w sprawie nie jest właściwe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj