Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kłodzku
PD-II/415/1-8/2A/50/05
z 9 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II/415/1-8/2A/50/05
Data
2005.05.09



Autor
Urząd Skarbowy w Kłodzku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
dowód zakupu
opłata skarbowa
potwierdzenie
wydanie zaświadczenia


Pytanie podatnika
Czy właściwym jest wydawanie przez osobę nie prowadzącą działalności gospodarczej, na żądanie kupujących jako dowodu potwierdzającego dokonaną sprzedaż znaków opłaty skarbowej jedynie zaświadczenia.


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatniczka jako osoba zatrudniona na umowę o pracę za zgodą swojego pracodawcy zawarła z jednostką samorządu gminnego umowę zlecenie na dystrybucję znaków opłaty skarbowej, z wynagrodzeniem prowizyjnym. Znaki zgodnie z zawartą umową pobierane są w Banku PKO BP. Wynagrodzenie za sprzedaż znaków stanowi określony w umowie procent wartości nominalnej sprzedanych znaków i jest pobierane przez podatniczkę z należności za sprzedane znaki przy rozliczeniu dokonywanym z bankiem. Zatem wypłata wynagrodzenia następuje bez pośrednictwa płatnika, gdyż gmina nie posiada wystarczających danych o wysokości comiesięcznych przychodów uzyskanych ze sprzedaży znaków skarbowych tak, by mogła prawidłowo obliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Czy właściwym jest wydawanie na żądanie kupujących jako dowodu potwierdzającego dokonaną sprzedaż jedynie zaświadczenia?

W myśl art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jed. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Zgodnie z przepisem art. 44 ust. 1a pkt 3 oraz ust. 3a i ust. 3c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym tj. z tytułu umowy zlecenie są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników deklaracje PIT-53.

Za dochód uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości 20% przychodu (art. 22 ust. 9 ww. ustawy) oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne (art. 26 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy) opłaconych w danym miesiącu. Zaliczkę na podatek zmniejsza się z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w danym miesiącu, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka zatrudniona w charakterze sprzedawcy w sklepie i samodzielnie nie prowadząca działalności gospodarczej w zakresie handlu zawarła z jednostką samorządu gminnego umowę zlecenie na dystrybucję znaków opłaty skarbowej, z wynagrodzeniem prowizyjnym. Znaki zgodnie z zawartą umową pobierane są w Banku PKO BP. Wynagrodzenie za sprzedaż znaków wynosi określony w umowie procent wartości nominalnej sprzedanych znaków i będzie pobierane przez podatniczkę z należności za sprzedane znaki. Zatem wypłata wynagrodzenia następuje bez pośrednictwa płatnika.

W świetle powyższego podatniczka jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej nie ma obowiązku wystawiania rachunku potwierdzającego dokonanie sprzedaży a co za tym idzie w przypadkach gdy nabywający znaki opłaty skarbowej żądają potwierdzenia ich zakupu, właściwym jest wydanie im jedynie zaświadczenia potwierdzającego zakup.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj