Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/88/PP2/443/24/2005
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/88/PP2/443/24/2005
Data
2005.06.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Utrata zwolnienia


Słowa kluczowe
podatnik zwolniony
warunki zwolnienia
wysokość obrotów
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość powrotu do zwolnienia z podatku od towarów i usług oraz jakie warunki należy spełniać, aby powrócić do statusu podatnika zwolnionego od podatku VAT ?


Jednostka w dniu 02.06.2005 r., składając powyższy wniosek, zwróciła się z zapytaniem o możliwość powrotu do statusu podatnika zwolnionego od VAT.

Z uwagi na to, iż złożony wniosek nie zawierał informacji, czy w przedmiotowej sprawie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, bądź postępowanie przed sądem administracyjnym, a także przedstawienia wyczerpującego stanowiska w sprawie, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w piśmie z dnia 09.06.2005 r. wezwał do usunięcia braków w ciągu 7 dni.

W dniu 20.06.2005 r. (data wpływu) Jednostka uzupełniła powyższy wniosek.

W piśmie przedstawiono stan faktyczny, z którego wynika, że rejestracji do podatku od towarów i usług Jednostka dokonała dnia 02.04.2002 r. z uwagi na fakt rozpoczęcia wynajmu pomieszczenia budynku Jednostki na działalność gospodarczą dla Przychodni Urologicznej, a przewidywana wartość sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej w 2002 r. miała wynieść ponad 40.000 zł.

Zdaniem Jednostki, stosownie do art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Jednostka mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT w maju 2005 r.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż stanowisko to jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 2 ustawy, w ciągu roku podatkowego może wybrać zwolnienie od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w art. 14 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, tzn. równowartości 10.000 euro (w 2002 r. - 38.500zł).

Jednostka rozpoczynając wynajem pomieszczeń na działalność gospodarczą, które są opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%, dokonał rejestracji do podatku od towarów i usług w dniu 02.04.2002 r.

Art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) mówi, że podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w pkt 1.

Warunkiem do skorzystania z tego uprawnienia jest, aby jego obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 10.000 euro (w 2004 r. - 45.700 zł) i aby nie wykonywał czynności uniemożliwiających mu korzystanie ze zwolnienia.

Zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w art. 168 ust. 3 nowej ustawy o VAT, do obliczenia wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia podmiotowego za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., czyli zarówno sprzedaży zwolnionej, opodatkowanej oraz eksportu towarów i usług, a także sprzedaży środków trwałych.

Aktualnie, w myśl art. 113 ust. 2 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, do wyliczenia wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia podmiotowego nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z pisma Jednostki wynika, iż za okres od 01.01.2004 r. do 31.12.2004 r. wartość sprzedaży wyliczona w wyżej opisany sposób wyniosła 44.885,50 zł.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w piśmie Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że Jednostka może w 2005 r. korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, z uwagi na spełnienie warunków zawartych w tym artykule.

W przypadku wyboru zwolnienia od podatku, Jednostka jest zobowiązana poinformować o tej decyzji naczelnika urzędu skarbowego, składając formularz VAT-R, który w tym wypadku pełni rolę zgłoszenia aktualizacyjnego, wpisując na nim miesiąc, od którego zamierza korzystać z powyższego zwolnienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj