Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
US18/ZT/T/443-186/04/BP
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US18/ZT/T/443-186/04/BP
Data
2005.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Delegacje ustawowe

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
inwestycje
pomoc finansowa
program pomocowy (SAPARD)


Pytanie podatnika
W piśmie Podmiot wyjaśnia iż gmina X przy udziale pomocy finansowej SAPARD realizuje inwestycję. „budowa szaletu miejskiego wraz z infrastrukturą i otoczeniem”. Gmina nie uzyskuje dochodów z tytułu funkcjonowania szaletu i w związku z tym nie ma podstawy do odliczenia podatku od towarów i usług oraz nie ma możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodu.
W związku z powyższym pytanie Urządu Miejskiego brzmi: czy podatek VAT jest kosztem kwalifikowanym i jako taki podlega refundacji ze środków SAPARD?


W myśl wykładni zawartej w piśmie Ministra Finansów z dnia 29 lipca 2004 r skierowanym do Prezesa ARiMR dotyczącym kwestii kwalifikowalności podatku VAT do kosztów refundowanych z Programu SAPARD , podatek VAT może stanowić koszt kwalifikowany w sytuacji gdy beneficjent nie ma możliwości dokonania odliczenia bądź zwrotu podatku VAT oraz nie ma możliwości zaliczenia nie odliczenego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów .

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikającą z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług , zgodnie z którą obniżenia kwoty lub zwrotu podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Przedstawiony powyżej zakaz odliczania podatku naliczonego nie obowiązuje jednak w kilku przypadkach, w tym:
· jeżeli wydatki związane są z nabyciem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,
· jeżeli wydatki związane są z nabyciem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niepodlegających amortyzacji, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Zapisy art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), oraz art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Wynika z tego, iż zakupiony środek trwały podlegać będzie amortyzacji, z tym że część z odpisów amortyzacyjnych nie będzie dla podatnika stanowiła kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zgodnie z § 27 a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm.) zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom , które przed dniem 1 maja 2004 r zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu.

Jak wynika z powyższego Urząd Miejski w X występujący w umowie zawartej w dniu 08.07.2004 r z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako beneficjent realizujący przedsięwzięcie polegające na budowie szaletu miejskiego wraz z infrastrukturą i otoczeniem nie ma możliwości odliczenia podatku VAT związanego z realizacją powyższej inwestycji. Nie ma również możliwości nie odliczonych kwot podatku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarto po 1 maja 2004 r, zatem beneficjentowi nie przysługuje zwrot podatku VAT na podstawie § 27 a w/w rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj