Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-42/05/BO
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-42/05/BO
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
czynności zlecone
opodatkowanie
usługi prawnicze


Pytanie podatnika
Do końca 2004r. prowadziłem własną kancelarię adwokacką, a od 2005r. zawód ten wykonuję w Spółce komandytowej jako adwokat. Świadczę jednocześnie usługi adwokackie dotyczące spraw cywilnych i karnych prowadzonych w ramach ustanowienia obrońcy z urzędu, pełnomocnictwa dla zwolnionej od kosztów sądowych w sprawach cywilnych oraz w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Koszty świadczonej pomocy prawnej ponosi Skarb Państwa. W mojej ocenie wobec wyłączenia zawartego w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychody z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.02.2005r. (data wpływu do Urzędu 25.02.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej zakresu podatku od towarów i usług


- stwierdza, że stanowisko podatnika dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia pomocy prawnej z urzędu jest nieprawidłowe


Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 16.02.2005r. (data wpływu do Urzędu 25.02.2005r.) Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego z zakresu podatku od towarów i usług wynika, że podatnik do końca 2004r. prowadził własną kancelarię adwokacką, a od 2005r. zawód ten wykonuje w Spółce komandytowej jako adwokat. Świadczy jednocześnie usługi adwokackie dotyczące spraw cywilnych i karnych prowadzonych w ramach ustanowienia obrońcy z urzędu, pełnomocnictwa dla Strony zwolnionej od kosztów sądowych w sprawach cywilnych oraz w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Koszty świadczonej pomocy prawnej ponosi Skarb Państwa. W ocenie Strony wobec wyłączenia zawartego w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychody z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga wyjaśnia co następuje:

Zgodnie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54, poz. 535) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu, których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Oznacza to, że tylko łączne spełnienie wszystkich trzech warunków, tj. w zakresie wykonania, wynagrodzenia i odpowiedzialności zalecającego wykonanie tych czynności wyłącza te czynności z definicji działalności gospodarczej i tym samym z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskiwane przez adwokatów z tytułu świadczenia z urzędu na zlecenie sądu pomocy prawnej są kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 6 ww. ustawy. Czynności wykonywane przez adwokata na zlecenie sądu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony warunek odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. W przypadku świadczenia przez adwokatów pomocy prawnej z urzędu, nie można mówić, że sąd bierze na siebie odpowiedzialność za czynności adwokata. Sąd odpowiada za wydany wyrok oraz za zapewnienie np. oskarżonemu prawa do obrony, natomiast nie ma w przedmiotowej sprawie tożsamości sądu /sądu i adwokata/, których odbiorcą jest uczestnik postępowania sądowego, tj. korzystający z tej pomocy prawnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj