Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
VO/006-29/04/PP
z 13 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
VO/006-29/04/PP
Data
2005.06.13



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
instytucja
osoby fizyczne
usługi weterynaryjne


Pytanie podatnika
Jaka jest wysokość stawki podatku od towarów i usług na usługi weterynaryjne?


Z treści wniosku podatnika wynika, iż świadczy on usługi weterynaryjne.

Istotnym dla ustalenia właściwej stawki podatkowej dla usług weterynaryjnych jest ich właściwe zakwalifikowanie. Jak wynika z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, dział statystyczny PKWiU 85 pod nazwą: "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej" obejmuje:

  • usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego,
  • usługi weterynaryjne,
  • usługi opieki społecznej.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)zwalnia się od podatku usługi wymienione w zał. nr 4 do ustawy. W poz. 9 tego załącznika zostały wymienione jako zwolnione od podatku usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Zgodnie z art. 41 ust. 2 powołanej ustawy opodatkowaniu według stawki 7 % podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy "Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatkuc 7 %". W poz. 152 wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - wyłącznie świadczone przez instytucje, których te usługi nie są zwolnione.

Wobec powyższego, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej udługi weterynaryjne podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7 %.

Należy jeszcze zauważyć, iż usługi weterynaryjne objęte zakresem podkategorii PKWiU 85.20.1 obejmują: usługi chirurgiczne, dentystyczne dla zwierząt domowych (świadczone w klinikach weterynaryjnych i poza nimi), jak również dla zwierząt objętych produkcją zwierzęcą w rolnictwie (a także dla zwierząt z ogrodów zoologicznych i dla zwierząt hodowanych dla skór i innych produktów). Kategoria ta obejmuje usługi klinik weterynaryjnych, w tym wykonywanie nadań laboratoryjnych dla potrzeb usług weterynaryjnych dla tych zwierząt, usług porad odnośnie ich żywienia, ustalania specjalnych diet, itp. Usługi te mają na celu wyleczenie, uaktywnienie i utrzymanie stanu zdrowotnego zwierząt.

Zwrócić należy uwagę na to, iż w tym grupowaniu nie mieszczą się usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa, które są klasyfikowane jako do grupowania 74.30.11. "usługi w zakresie badań i analiz składu czystości substancji".

Podkreślić jednak należy, iż "usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa, wykonywane przez lekarzy weterynarii" zostały wymienione w poz. 17 - stanowiącego listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę do 7 % - załacznika nr rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.). Takie usługi co do zasady są opodatkowane obniżoną stawką podatku.

W niektórych przypadkach świadczenie tych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem. Zauważyć należy, że Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów zwierzęcego w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego. Inspekcją kieruje Główny Lekarz Weterynarii będący centralnym organem administracji rządowej. Zadania Inspekcji wykonują m.in. wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii, które są państwowymi jednostkami budżetowymi. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W związku z powyższym w przypadku wykonywania czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287) przez Inspekcję Weterynaryjną - nie będzie ona podatnikiem podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy te czynności nie będą świadczone na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Stosownie do art. 5 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, lekarze weterynarii wyznaczeni do wykonywania określonych czynności, wykonują te powierzone czynności pod nadzorem i w imieniu oganów Inspekcji Weterynaryjnej. W związku z powyższym, biorąc pod uwagę całość uregulowań zawartych w ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody osiągane z omawianego wyżej tytułu są kwalifikowane do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - w brzmieniu obowiązującym do 31.05.2005r. - za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W związku z tym wykonywanie, o których w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287), zarówno przez Inspekcję Weterynaryjną, jak u wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do wykonywania niektórych czynności pomocniczych lekarzy weterynarii lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, w warunkach i okolicznościach, o których mowa powyżej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj