Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/US37/ZI/164/KO/05
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/US37/ZI/164/KO/05
Data
2005.05.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
sprzedaż mieszkania
utrata prawa do zwolnienia
zbycie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika iż, na podstawie umowy darowizny, zawartej w dniu 04 kwietnia 2001r. w formie aktu notarialnego stała się Pani właścicielem lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 39,50m#178;. Z § 9 przedłożonego Aktu Notarialnego wynika między innymi, iż w nabytym na podstawie dokumentowanej tym aktem umowy lokalu zamieszkiwać będzie Pani przez 5 lat licząc od dnia zawarcia umowy. Przedmiotowy lokal zamierza Pani sprzedać w bieżącym roku, tj. przed upływem ustawowego 5 letniego okresu, jednocześnie informuje Pani, iż lokal ten będzie przez Panią zamieszkiwany faktycznie do dnia 30 października 2006r.
W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy zbycie lokalu nie będzie przesłanką powodującą utratę prawa do ulgi wynikającej z art. 16 ustawy?
Na tle tak przedstawionych okoliczności Strona uważa, że w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, zbycie lokalu nie stanowi przesłanki powodującej utratę prawa do ulgi z art. 16 ustawy w sytuacji, gdy przedmiotowy lokal zamieszkiwany będzie przez Stronę okres 5 lat.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 11 kwietnia 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

W myśl art. 16 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn /Dz. U. z 1997r. Nr 16, poz. 89 z późn. zm./ w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

1. w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej,

2. w drodze spadku przez osoby zaliczone do II grupy podatkowej,

3. w drodze spadku przez osoby zaliczone do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy,

- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łączonej wysokości nieprzekraczającej 110m² powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Ulga ta, zgodnie z art. 16 ust. 2 powołanej ustawy przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4 (tj. zwolnienia od podatku stosuje się, jeżeli nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.);

2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;

2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;

3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;

4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;

5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat.

W świetle powołanych przepisów należy uznać, iż zbycie lokalu przed upływem ustawowego 5 letniego okresu nie stanowi przesłanki powodującej utratę prawa do ulgi, wynikające z art. 16 ustawy tylko w sytuacji, gdy Pani, jako obdarowana nadal będzie zamieszkiwać w przedmiotowym lokalu. Jak wynika z wniosku przedmiotowy lokal zamieszkiwać będzie Pani do dnia 30 października 2006r. Wobec powyższego zastanie spełniony warunek określony w art. 16 ust. 2 pkt. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanawia jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj