Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/VR/006/14-125/05/JM
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1401/VR/006/14-125/05/JM
Data
2005.06.06



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
miejsce postojowe
odrębna własność lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład budowlany


Pytanie podatnika
Dot. stawki podatku od towarów i usług m. in. przy wpłatach wkładów budowlanych na miejsca postojowe oraz wpłatach wpisowego.


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że zawiera ona umowy o budowę lokali, które zobowiązują strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Członek spółdzielni jest obowiązany wnieść wkład budowlany w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na lokal. Z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu powstaje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, które to roszczenie obejmuje również wniesiony wkład budowlany i staje się skuteczne z chwilą przyjęcia w poczet członków nabywcy lub spadkobiercy. Spółdzielnia jest zobowiązana ustanowić na rzecz członka odrębną własność lokalu w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu. Ponadto na podstawie prawa spółdzielczego i statutu Spółdzielni - osoba ubiegająca się o spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, aby zostać jej członkiem, zobowiązana jest do wpłaty 200zł tytułem wpisowego i 800 zł udziału na lokal mieszkalny lub miejsce postojowe. Zdaniem wnioskodawcy w przypadku przeniesienia na rzecz członka Spółdzielni własności lokalu mieszkalnego od wszystkich wpłat dokonanych po 1 maja 2004r. należy stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%. W uzupełnieniu pisma z dnia 07.12.2004r. Strona wskazuje, iż na pisemne żądanie członków, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, Spółdzielnia zobowiązana jest do przekształcenia tego prawa w prawo odrębnej własności lokali. Natomiast w piśmie z dnia 11.01.2005r. wnioskodawca stwierdza, iż większość członków spółdzielni, poprzez podpisanie przed dniem 30.04.2004r., umów o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu uzyskało to prawo i dlatego też nie powstał obowiązek zapłaty podatku VAT w tych przypadkach. Następnie członkowie Ci złożyli pisemne żądanie przeniesienia własności lokali i w stosunku do nich Spółdzielnia stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% z tytułu wpłat dokonanych po dniu 01.05.2004r. oraz od wpłat uzupełniających z tytułu zobowiązań związanych z umową przeniesienia na rzecz członka własności lokalu mieszkalnego.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, zaś art. 146 ust. 3 lit. c stanowi, iż do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0% stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego. Z art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy wynika, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzono m.in., że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w przypadku czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innych przeznaczeniu lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie zaś z art. 29 ust. 6 w/w ustawy w przypadku powyższych czynności jako kwotę należną, stanowiącą podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

Z wyżej cytowanego przepisu wynika, że podstawę opodatkowania z tytułu ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stanowi wyłącznie wartość wkładu budowlanego.

W przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, że w okresie do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% w odniesieniu do dostaw obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części dokonywaną przez Spółdzielnię, z wyłączeniem lokali użytkowych, przy czym za dostawę spółdzielczego lokalu mieszkalnego uznaje się m.in. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie własnościowego prawa do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

Do podstawy opodatkowania wliczona będzie jedynie wartość wkładu budowlanego lub mieszkaniowego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię Mieszkaniową w piśmie z dn. 25.10.2004r. wynika, iż po 1 maja 2004r. zawarła umowy o wybudowanie lokali i ustanowienie własności tych lokali, więc ustanowienie odrębnej własności lokali będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 7% i ta preferencyjna stawka podatku dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych. W przypadku zaś dostaw lokali użytkowych i ustanowienia do nich odrębnej własności stawka tego podatku wyniesie 22%.

Natomiast w przypadku, gdy ustanowiono już prawo własności lokalu, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7% i w następstwie Spółdzielnia dokonuje przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego stawka podatku od towarów i usług w okresie do 31.12.2007r. wynosi 0%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj