Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/423-73-6/GE/2005
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/423-73-6/GE/2005
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)
likwidacja działalności
siedziba
uprawnienie
wykreślenie z rejestru


Pytanie podatnika
Czy likwidator spółki ustanowiony aktem notarialnym jest uprawniony do złożenia bilansu jej zamknięcia, związanej z tym ostatecznej likwidacji połączonej z wykreśleniem z rejestru podatników?


Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na pismo z dnia 16.02.2005r. (wpływ 17.02.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej uprawnienia likwidatora spółki ustanowionego aktem notarialnym, do złożenia bilansu jej zamknięcia, związanej z tym ostatecznej likwidacji połączonej z wykreśleniem z rejestru podatników, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów:


postanawia


- uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż aktem notarialnym z dnia 13 listopada 2003r. Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o rozwiązaniu Spółki ustanawiając jednocześnie likwidatora Spółki. Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka nie dokonała zgłoszenia tego faktu do RHB. Nie dokonano również zgłoszenia Spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka przez wiele lat nie prowadzi żadnej działalności i zdaniem wnioskodawcy jako osoba prawna przestała istnieć. Strona wnosi zatem o uznanie jej za zlikwidowaną i w konsekwencji uznanie o zamknięciu jej jako podatnika.

Zgodnie, z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy likwidator spółki ustanowiony aktem notarialnym jest uprawniony do złożenia bilansu jej zamknięcia, związanej z tym ostatecznej likwidacji połączonej z wykreśleniem z rejestru podatników. Zgodnie z przepisami prawa materialnego, podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują to sprawozdanie do właściwego urzędu skarbowego stosownie do art. 27 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60). Reprezentację osoby prawnej oraz jej rozwiązanie i likwidację regulują przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych.
Stosownie do art. 274 k.s.h. otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięciu przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Tak, więc w świetle przedstawionego stanu faktycznego w podmiocie nastąpiło wszczęcie likwidacji, które dopiero ma doprowadzić do wykreślenia spółki z rejestru. Stosownie do art. 290 Kodeksu spółek handlowych o rozwiązaniu spółki likwidator lub syndyk zawiadamia właściwy urząd skarbowy, przekazując odpis sprawozdania likwidacyjnego.

Rozwiązanie spółki prawa handlowego następuje dopiero po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru (art. 272 k.s.h.). Z chwilą wykreślenia spółki z rejestru następuje jej właściwe rozwiązanie i spółka przestaje istnieć. Ponieważ wnioskodawca nie przedstawił dokumentu w postaci wpisu do sądu o wykreśleniu Spółki z rejestru, sam opis stanu faktycznego nie może stanowić podstawy do wykreślenia jej z rejestru podatników w Urzędzie Skarbowym.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dn. 16.02.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj