Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej
DP/415-11/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/415-11/05
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
ekwiwalent pieniężny
emeryci
obowiązek płatnika
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenie pieniężne
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają przychody emerytowanych nauczycieli z tytułu pieniężnego ekwiwalentu za wypoczynek ?


Stosownie do treści art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 – w wysokości 10% należności.

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. zwolnienie takie przysługuje emerytowi renciście który:

  • z wypłacającym zakładem pracy był w przeszłości związany stosunkiem pracy, stosunkiem służbowym, spółdzielczym stosunkiem pracy lub przynależnością do związków zawodowych,
  • otrzymał świadczenie rzeczowe lub ekwiwalent pieniężny w zamian świadczeń rzeczowych,
  • otrzymał świadczenie o wartości nie przekraczającej kwoty 2.280 zł w danym roku podatkowym.

W związku z tym, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa definicji ekwiwalentu, należy odwołać się do znaczenia tych pojęć w języku potocznym lub definicji stosowanych w innych dziedzinach prawa.
„Słownik języka polskiego” tom I pod redakcją Mieczysława Szymczaka (wydawnictwo PWN Warszawa 1978) definiuje wyraz „ekwiwalent” jako „rzecz równą innej wartością, odpowiednik, równoważnik”.

Świadczenia pieniężne wypłacone emerytom i rencistom będą korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38 cytowanej wyżej ustawy wyłącznie w sytuacji, gdy z odrębnych regulacji wynika prawo do uzyskania przez te osoby świadczenia rzeczowego, a wypłacone pieniądze stanowią jego ekwiwalent, czyli zostają wypłacone w zamian wykonania świadczenia rzeczowego będącego jego równowartością.
Z przedmiotowego świadczenia nie mogą korzystać świadczenia pieniężne, które nie mają swego odpowiednika w pierwotnym prawie do świadczenia rzeczowego.
Z przedstawionego przez szkołę stanu faktycznego wynika, że regulamin świadczeń socjalnych przewiduje wypłatę na rzecz emerytów i rencistów (byłych pracowników) kwot pieniężnych w zamian świadczeń rzeczowych. Z pisma jednostki nie wynika jednak, by regulamin ten wyraźnie określał, że za konkretne świadczenie rzeczowe przysługuje byłemu pracownikowi ekwiwalent pieniężny i regulował sposób wyliczenia tego ekwiwalentu.
Nie można uznać, że charakter ekwiwalentu ma świadczenie pieniężne, które tylko i wyłącznie nosi nazwę „ekwiwalentu pieniężnego” i nie posiada konkretnego odpowiednika rzeczowego stanowiącego jego równowartość.

Świadczenia pieniężne otrzymywane przez emerytów i rencistów od byłych zakładów pracy podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% należności (art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.)
Płatnicy w myśl postanowień art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m. in. w art. 30 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Zryczałtowany podatek z tego tytułu pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.
Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy płatnik powinien przekazać w terminie do dnia 20-go miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru PIT-8A (art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.)
Dochodów (przychodów), o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 tej ustawy.

W świetle powyższego własne stanowisko podatnika, że wypłacane ekwiwalenty pieniężne za wypoczynek organizowany we własnym zakresie opodatkowane jest podatkiem dochodowym w wysokości 19% należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj