Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FB/005-195/AW/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FB/005-195/AW/05
Data
2005.06.17


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
papier wartościowy
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Wniosek w przedmiocie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dochodu z tytułu zbycia w 2004 r. akcji zwykłych imiennych serii "J" spółki P. S.A. nabytych w 1998 r.
Zgodnie ze stanowiskiem Strony, przedstawionym w piśmie z dnia 17 marca 2005 r., dochody z tytułu zbycia powyższych akcji powinny podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 52 pkt. 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) z uwagi na to, że nabycie akcji miało miejsce przed dniem 1 stycznia 2004 r.


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 12 maja 2005 r. /data wpływu do Izby Skarbowej) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim z dnia 19 kwietnia 2005 r. Nr 1406/DL/415-16/MT/05 - uznające za nieprawidłowe Pana stanowisko, zawarte we wniosku z dnia 17 marca 2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 18.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów z tytułu zbycia w 2004 r. akcji P. S.A. , Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


o r z e k a :


odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia


UZASADNIENIE


Jak wynika z akt sprawy, wnioskiem z dnia 17 marca 2005 r., (data wpływu do Urzędu Skarbowego 18.03.2005 r.) wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dochodu z tytułu zbycia w 2004 r. akcji zwykłych imiennych serii "J" spółki P. S.A. nabytych w 1998 r. Zgodnie z Pana stanowiskiem, przedstawionym w piśmie z dnia 17 marca 2005 r., dochody z tytułu zbycia powyższych akcji powinny podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 52 pkt. 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) z uwagi na to, że nabycie akcji miało miejsce przed dniem 1 stycznia 2004 r.


Na podstawie złożonego wniosku oraz dołączonych do akt sprawy dokumentów Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim ustalił stan faktyczny, z którego wynika, że w dniu 30.10.1996 r. na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy P. S.A. uzyskał Pan - jako pracownik, prawo nabycia akcji zwykłych imiennych serii "J" tej Spółki. W związku z tym, w styczniu 1998 r. dokonał Pan zakupu tych akcji po cenie emisyjnej, określonej w umowie (2,50 zł za każdą akcję zwykłą imienną).Dnia 28 listopada 1997 r. Komisja Papierów Wartościowych podjęła decyzję o dopuszczeniu akcji P. S.A. do publicznego obrotu papierami wartościowymi. Ustalono również, iż przedmiotowe akcje nabył Pan w ramach oferty skierowanej wyłącznie do pracowników i osób fizycznych wchodzących w skład władz Spółek należących do Grupy Kapitałowej P. S.A.


Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim, po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku, postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2005 r. Nr 1406/DL/415-16/MT/05 nie uwzględnił Pana stanowiska w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów z tytułu zbycia w 2004 r. przedmiotowych akcji.


W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, iż nabycie przez Pana akcji P. S.A. nie stanowiło publicznego charakteru oferty, głównie z tego względu, iż oferta skierowana została do ściśle określonych nabywców, w związku z czym nie zostały spełnione warunki do zwolnienia uzyskanego przez Pana dochodu ze sprzedaży akcji na podstawie art. 52 pkt. 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji brak jest podstaw do zastosowania w przedmiotowej sprawie przepisu art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie (...). W dniu 12 maja 2005 r. (data wpływu do Izby Skarbowej) złożył Pan do Dyrektora Izby Skarbowej zażalenie na powyższe postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim z dnia 19 kwietnia 2005 r., nie zgadzając się z jego treścią i podtrzymując swoje stanowisko zawarte we wniosku z dnia 17 marca 2005 r., iż dochody z tytułu zbycia akcji powinny podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 52 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Po rozpatrzeniu zażalenia i zapoznaniu się z całością materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, co następuje:W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.Zgodnie natomiast z art. 30b ust 1 powołanej ustawy - w brzmieniu obowiązującym w roku podatkowym 2004 - od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym, w myśl ust. 2 pkt 1 tego artykułu, dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, osiągnięta w roku podatkowym.Dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (wg skali podatkowej) oraz art. 30c (wg stawki 19% uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej). Dochody te należy wykazać, po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym (PIT-38), o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy. W terminie określonym do złożenia tego zeznania, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy również wpłacić należny podatek - zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy.


Jednocześnie, stosownie do art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), przepisów dotyczących opodatkowania dochodów ze zbycia papierów wartościowych uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r. nie stosuje się do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r. Zgodnie natomiast z powołanym przepisem art. 52 pkt 1 lit. b) zwalnia się od podatku dochodowego m. in. dochody odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.


W świetle powyższego przepisu, aby dochód uzyskany ze sprzedaży akcji był zwolniony od podatku, zbywane akcje muszą być:- dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte na podstawie oferty publicznej, bądź- dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte na giełdzie papierów wartościowych, bądź - dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.Niespełnienie któregokolwiek z powyższych warunków wyklucza możliwość objęcia zwolnieniem dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji.W zakresie publicznego obrotu w sprawie niniejszej ma zastosowanie definicja zawarta w przepisie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Zgodnie z tym przepisem publicznym obrotem papierami wartościowymi jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.


Przepis ten nie zawiera jednak definicji "publicznej oferty". Ponieważ ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych również nie zawarł definicji "publicznej oferty", celem wyjaśnienia znaczenia tego terminu należy, w pierwszej kolejności, odnieść się do wykładni językowej. Oczywiście musi być brana pod uwagę także wykładnia systemowa i celowościowa, z zastrzeżeniem, że te ostatnie mogą służyć interpretacji prawa podatkowego jedynie w granicach zakreślonych przez wykładnię językową, tzn. w granicach możliwego sensu słów. Kierując się tymi zasadami należy określić, czy nabycie akcji w ofercie skierowanej do pracowników i osób wchodzących w skład władz Spółek należących do Grupy Kapitałowej P. S.A. nastąpiło na podstawie publicznej oferty.Według definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (pod redakcją M. Szymczaka Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa 1996. tom II L-P str. 1022) "publiczny" oznacza dotyczący ogółu ludzi, służący ogółowi, przeznaczony, dostępny dla wszystkich.Mówiąc o publicznym charakterze oferty należy mieć zatem na względzie powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa bez względu na ilość osób, do których jest skierowana oferta.Potwierdzenie tego stanowiska znajduje swoje odzwierciedlenie także w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok NSA z dn. 18.02.2004 r. Sygn. akt SA/Lu 798/02, wyrok NSA z dn. 27.05.2003 r. Sygn. akt SA/Bk 1403/02, wyrok WSA z dn. 19.05.2004 r. Sygn. akt III Sa 3295/02, wyrok WSA z dn. 22.12.2004 r. Sygn. akt III Sa/Wa 219/04).Oferta P. S.A. zakreślała ściśle skonkretyzowany krąg osób, które mogły nabyć akcje, tj. wyłącznie pracowników i osoby fizyczne wchodzące w skład władz Spółek należących do Grupy Kapitałowej P. S.A.


W świetle powyższego należy stwierdzić, iż pracownicy Spółki P. S.A. nabyli akcje na podstawie oferty, ale oferta ta nie miała charakteru publicznego, bowiem stosowna propozycja dotycząca nabycia akcji została skierowana do ściśle określonego adresata.


Reasumując, ponieważ forma nabycia przez Pana akcji P. S.A. nie spełnia wszystkich wymogów zawartych w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - uzyskane przez Pana w 2004 roku dochody ze zbycia tych akcji nie podlegają regulacji zawartej w art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie (...). Z tych też względów Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podziela w pełni stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim, wyrażone w postanowieniu z dnia 19 kwietnia 2005 r. Nr 1406/DL/415-16/MT/05, w przedmiocie opodatkowania uzyskanego przez Pana w 2004 r. dochodu ze sprzedaży akcji P. S.A. i nie znajduje podstaw do jego zmiany.


Z tych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie orzekł jak w sentencji.Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj