Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PD-I/415-06/KS/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415-06/KS/05
Data
2005.06.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Zastąpienie ewidencji sprzedaży w formie papierowej wydrukami dobowymi i okresowymi z kasy rejestrującej.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 13 maja 2005 r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż stanowisko Pana w zakresie podatku dochodowego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8 z 2005 r.,poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (…) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 13 maja 2005 r. wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych.Wypełniając dyspozycje art.14a § 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawił Pan stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie. Wskazał, iż prowadzi działalność w zakresie sprzedaży art. chemicznych, spożywczych i papierosów na rzecz osób fizycznych i dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej. Pana zapytanie dotyczy możliwości zastąpienia ewidencji sprzedaży w formie papierowej wydrukami dobowymi i okresowymi (miesięcznymi) z kasy rejestrującej. W Pana ocenie obowiązujące przepisy możliwość taką przewidują.

Ustosunkowując się do wniesionego zapytania w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, co następuje: zgodnie z § 2 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w art. 24a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym’, są obowiązane prowadzić księgę, z zastrzeżeniem ust. 2, według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w rozdziale 2. Stosownie do przepisu § 8 ust.1 pkt 2 powołanego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jeżeli na zlecenie podatnika prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik jest obowiązany prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży, z zastrzeżeniem ust.3, a w razie wykonywania działalności określonej w § 6 – także ewidencje, o których mowa w tym przepisie.

W myśl ust. 3 w/w przepisu obowiązek, o którym mowa powyżej nie dotyczy podatników, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zmianami) zwanej dalej „ustawą o VAT”.

Z informacji znajdującej się w tut. organie podatkowym wynika, iż prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu. Okoliczność ta powoduje, że w sytuacji, gdy ewidencjonuje Pan obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących w rozumieniu przepisów powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, jest Pan zwolniony z obowiązku prowadzenia w miejscu wykonywania działalności ewidencji sprzedaży.

Ustosunkowując się do wniesionego zapytania dotyczącego możliwości uznania wydruków z kasy rejestrującej za dokument wystarczajacy do rozliczenia się z podatku dochodowego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż Pana stanowisko w w/w kwestii zawarte w powołanym na wstępie piśmie jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie – stosownie do przepisu art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego.W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj