Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.VII/423/517/4/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US.VII/423/517/4/05
Data
2005.04.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
korekta podatku
rozliczanie podatku od towarów i usług
warunki zwolnienia
zwiększenie podatku naliczonego


Pytanie podatnika
Czy korzystając ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych można zastosować to zwolnienie także do przychodu osiągniętego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy?


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 7 ust. 1 i 2, art. 12 ust. 1 pkt 4g, art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku jednostki z dnia 2.03.2005 r. (znak: SPP/KS/36/III/2005) z datą wpływu do tut. Urzędu 7.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko jednostki przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Z przedstawionego przez S. stanu faktycznego wynika, że w związku z roczną korektą podatku VAT naliczonego za 2004 r. okazało się, że za okres od maja do grudnia 2004 r. udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem uległ zmianie. Stosowana proporcja udziału ww. sprzedaży wynosiła w ubiegłym roku 22 %, a po dokonaniu korekty proporcja ta wyniosła 40 %. W rezultacie zwiększyła się kwota podatku VAT naliczonego (związana z nabyciem środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz związanego z nabyciem innych towarów i usług) podlegająca odliczeniu. Powyższa korekta została rozliczona w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2005 r. Tym samym w S. w miesiącu styczniu 2005 r. powstał przychód zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego. Zdaniem wnioskodawcy przychód osiągnięty na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest przychodem podlegającym opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W rezultacie S., korzystając ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może zastosować to zwolnienie także do przychodu osiągniętego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy. Spełnienie wszystkich warunków wymaganych przez przepis 17 ust. 1 pkt 4 ustawy spowoduje, że S. będzie mogło zastosować jego dyspozycję także do przychodu wynikającego z korekty podatku naliczonego VAT.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze zwolnienia z podatku dochodowego korzystają dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego. Zwolnieniem objęta jest ta część dochodów, która jest przeznaczona na wymienione wyżej cele. Zwolnieniem objęte są również dochody wydatkowane na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Organ podatkowy zauważa, iż przepis ten stanowi, iż wolny od podatku jest dochód podatnika, a nie - jak pisze S. - przychód. Dochodem - w świetle art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym i dochód ten bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym, bądź co zostało wcześniej opisane - podlega zwolnieniu od podatku min. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4. Zatem zwolnieniu z podatku dochodowego podlega dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich ten dochód został osiągnięty, o ile zostanie on przeznaczony na cele statutowe tożsame z celami wymienionymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Od 1.01.2005 r. uregulowano w przepisach podatku dochodowego skutki korekty VAT związane ze strukturą sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Zgodnie z nowymi regulacjami korekta ta ma wpływ bezpośrednio na przychody oraz koszty podatkowe. W przepisach art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych postanowiono, że przychodem jest kwota podatku od towarów i usług:

  1. nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a – 16m, lub
  2. dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit. a

- w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast w przepisach art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazano, że kosztem uzyskania przychodów jest kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a - 16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że kwota korekty podatku naliczonego VAT, która:

  • powoduje zmniejszenie podatku odliczonego (korekta podatku naliczonego in minus) w ramach rozliczenia VAT staje się jednocześnie kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym,
  • powoduje zwiększenie podatku odliczonego (korekta podatku naliczonego in plus) w ramach rozliczenia VAT staje się jednocześnie przychodem w podatku dochodowym.

Jak ze stanu faktycznego podanego przez S. wynika, korekta podatku naliczonego VAT spowodowała zwiększenie podatku odliczonego wpływając automatycznie i bezpośrednio na przychody S., zwiększając je. Wobec powyższego S. ma prawo do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w świetle wyżej omówionego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z uzyskanym przychodem podatkowym wynikającym z dokonania korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ust. 1 w związku z art. 90 ust. 2 - 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 oraz Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113), o ile zastosuje się do omówionych jak wyżej zasad korzystania z tego zwolnienia. Należy jednak zaznaczyć, że przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 i 1 a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku, zmiana którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj