Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/N-005/US/19/05/DD
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/N-005/US/19/05/DD
Data
2005.06.10



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy zawarcie w 2004r. dwóch aneksów do umowy o kredyt kontraktowy dotyczących zmiany długości okresu oszczędzania jest związane z brakiem prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?


W rozpatrywanym wniosku z dnia 28 kwietnia 2005r., który wpłynął do tutejszego Urzędu 29 kwietnia 2005r. zapytujący przedstawił następujący stan faktyczny :

Wnioskodawcy w lutym 1999r. zawarli umowę o kredyt kontraktowy i na jej podstawie dokonywali wpłat na rachunek oszczędnościowo - kredytowy prowadzony przez kasę mieszkaniową Banku ........... Koniec okresu oszczędzania w umowie ustalono na 28 lutego 2002r. (36 miesięcy). Kolejne aneksy do wymienionej umowy to:- z dnia 29 września 1999r. w sprawie zmiany kwoty oszczędzania,- z dnia 29 grudnia 2000r. w sprawie zmiany kwoty oszczędzania i danych personalnych,- z dnia 24 grudnia 2001r. w sprawie zmiany kwoty oszczędzania i wydłużenia okresu oszczędzania do lutego 2004r. włącznie (60 miesięcy),- z dnia 19 stycznia 2004r. w sprawie zmiany kwoty oszczędzania, danych personalnych i wydłużenia okresu oszczędzania do lutego 2006r. włącznie (84 miesiące),- z dnia 19 listopada 2004r. w sprawie zmiany kwoty oszczędzania, danych personalnych zakończeniu okresu oszczędzania w grudniu 2004r. (70 miesięcy).

Zapytujący podnoszą, iż § 25 pkt 2 umowy z dnia 29 września 1999r. stwierdza, że "posiadacz rachunku ma prawo do zmiany warunków systematycznego oszczędzania a w szczególności wysokości raty, okresu oszczędzania i jego celu", zaś zmiany umowy dokonywane w formie aneksów nie dokonywały zmiany treści cytowanego zapisu umowy.

W zeznaniach podatkowych składanych za lata 1999-2003 wnioskodawcy dokonywali odliczeń z tytułu wpłat na rachunek oszczędnościowo - kredytowy prowadzony przez kasę mieszkaniową Banku ..........

Zdaniem wnioskodawców przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) zlikwidowały z dniem 1 stycznia 2002r. ulgi mieszkaniowe w podatku dochodowym od osób fizycznych jednoczesnym zachowaniem praw nabytych, co, w rozpatrywanym wypadku, wynika z art.4 ust.3 powołanej ustawy.

Jeżeli zatem, z treści umowy o kredyt kontraktowy w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2001r. wynika możliwość jej zmiany po tym dniu w zakresie długości okresu oszczędzania wpłat wnoszonych do kasy mieszkaniowej, to dokonanie takiej zmiany 19 stycznia 2004r. pozwala zapytującym na odliczenie z tytułu kwot wnoszonych do kasy mieszkaniowej w całym roku 2004. Zasada ta ma zastosowanie w tym przypadku, gdyż umowa o kredyt kontraktowy w brzmieniu na ostatni dzień roku 2001 zawierała postanowienie dopuszczające możliwość zmiany okresu oszczędzania.

Uwzględniając przedstawiony wyżej stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

Przepis art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) stanowi, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków i poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Z powołanego przepisu wynika, iż warunkiem dalszego korzystania z ulgi polegającej na odliczaniu od podatku kwot wpłacanych oszczędności jest:a /gromadzenie oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym,b / w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową,przy czym prawo to przysługuje do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Powoływany przez zapytujących zapis § 25 pkt 2 umowy z dnia 29 września 1999r. stanowi generalne uprawnienie wnioskodawców do żądania zmiany warunków systematycznego oszczędzania, a w tym wysokości raty, okresu oszczędzania i jego celu, lecz to umowne uregulowanie nie ma wpływu - w razie jego realizacji - na sferę uprawnień i zakres omawianej ulgi podatkowej w tym sensie, że każdy aneks do umowy powoduje, czy też nie, utratę uprawnienia do ulgi. Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż aneksy do umowy wprowadzające np. zmianę warunków systematycznego oszczędzania w zakresie wysokości i częstotliwości rat wnoszonych do kasy mieszkaniowej nie będą miały wpływu na prawo do korzystania z rozpatrywanej ulgi.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców wynika, iż termin systematycznego gromadzenia oszczędności na dzień 31 grudnia 2001r. został przez strony umowy określony na podstawie aneksu z 24 grudnia 2001r. do lutego 2004r. - włącznie, i tylko w tym zakresie zapytującym przysługuje prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, a co za tym idzie aneksy do umowy z 2004r. wydłużające okres oszczędzania nie skutkują prawem do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności w części obejmującej wydłużony aneksami okres oszczędzania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj