Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pułtusku
1423/PPM/443-6/05/2
z 9 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1423/PPM/443-6/05/2
Data
2005.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Pułtusku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
rolnik ryczałtowy
wysokość obrotów
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Rolnik ryczałtowy-kiedy i przy jakich obrotach będąc podatnikiem VAT, będzie mógł zrezygnować z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Czy jeżeli będzie osiągał obroty kwalifikujące go do opodatkowania podatkiem VAT będzie mógł z niego zrezygnować?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w... na podstawie art. 14a par. 1 i par.4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) postanawia udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów w podatku od towarów i usług Panu ... - oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18.03.2005r. uzupełnionym pismem z dnia 11.04.2005r. o udzielenie interpretacji w części dotyczącej warunków do spełnienia, aby po upływie 3 lat od daty rezygnacji ponownie skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT jako rolnik ryczałtowy - jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Przedniot interpretacji. Rolnik ryczałtowy wystąpił z zapytaniem, kiedy i przy jakich obrotach będąc podatnikiem VAT, będzie mógł zrezygnować z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Czy jeżeli będzie osiągał obroty kwalifikujące go do opodatkowania podatkiem VAT będzie mógł z niego zrezygnować?

Stanowisko wnioskodawcy. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zgodnie art. 96 ust. 10 w związku z art. 113 ust. 11 ustawy o VAT po upływie 3 lat może ponownie skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT jako rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych, jeżeli osiągnie w roku poprzedzającym tę rezygnację - obroty niższe niż 10.000 euro.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535, ze zmianami) zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, która dokonywana jest przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych wykonywanych przez rolnika ryczałtowego. Na podstawie art. 43 ust. 3 w/w ustawy rolnik ryczałtowy, który dokonuje dostawy produktów rolnych lub świadczy usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie powyższego przepisu, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy prodkuktów rolnych oraz świadzenia usług rolniczych o wartości przekaraczającej 20.000 zł,2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby VAT przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia - art. 96 ust. 1 i 2 ustawy o VAT,3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług rolnik ryczałtowy, który zrezygnował ze zwolnienia od podatku, może po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy. Zwolnienie to obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca lub kwartału, od którego podatnik chce skorzystać ze zwolnienia.

Treść art. 43 ust. 1 pkt 3 wskazuje, że ponowne skorzystanie ze zwolnienia nie jest uzależnione od wartości sprzedaży opodatkowanej, osiągniętej przez podatnika w poprzednim roku podatkowym, tym samym możliwość ponownego skorzystania ze zwolnienia po upływie 3 lat od daty rezygnacji z tego zwolnienia również nie jest uwarunkowane osiągniętą przez podatnika w poprzednim roku podatkowym wartością sprzedaży opodatkowanej .

Biorąc zatem pod uwagę powyższą regulację prawną oraz stan faktyczny przedstawiony przez Pana we wniosku organ podatkowy wyjaśnia, że tylko w przypadku rolnika ryczałtowego ( dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej i nieobowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych ), który chce ponownie skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, nie ma zastosowania warunek określony w art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. nie ma wpływu kwota przekroczenia wartości sprzedaży wyrażona w złotych odpowiadająca równowartości 10.000 euro.

Należy dodać, że na podstawie art. 113 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.

Zatem przedstawione przez Pana w piśmie stanowisko jest nieprawidłowe.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika we wniosku oraz stan prawny obwiązujący w dacie wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Powyższa interpretacja będzie miała zastosowanie pod warunkiem, że nie zmieni się stan faktyczny i stan prawny w przedmiotowej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj