Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/16/2/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/16/2/05
Data
2005.04.12



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
interpretacja urzędu skarbowego
prawo do uzyskania informacji


Pytanie podatnika
dotyczy skutków podatkowych podziału spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 i następne ustawy - Kodeks spółek handlowych dla wspólnika spółki i nowego podmiotu


Na podstawie art. 14a § 1, art. 165a § 1 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.01.2005 r. (bez znaku, wpływ do tut. Urzędu w dniu 4.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej skutków podatkowych podziału spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 i następne ustawy - Kodeks spółek handlowych dla wspólnika spółki i nowego podmiotu, który wspólnik ma zamiar założyć odmawia wszczęcia postępowania w tym zakresie.

Pismem z dnia 15.01.2005 r. (bez znaku) spółka (dzielona) zwróciła się o udzielenie, w trybie art. 14a § 1 ordynacji podatkowej pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) poprzez wyjaśnienie, czy czynność polegająca na podziale spółki z o.o. w trybie art. 529 § 1 pkt 4 i następne k.s.h. przez wydzielenie i przeniesienie na nowo zawiązaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością części majątku spółki dzielonej, w sytuacji, gdy podział ten przeprowadzany jest z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, następuje bez obniżenia kapitału zakładowego spółki dzielonej, a spółka ta nie zostanie wykreślona z rejestru, przy czym zarówno majątek spółki dzielonej wydzielany i przejmowany, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spowoduje powstanie zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie jedynego wspólnika spółki dzielonej lub po stronie spółki nowo zawiązanej.

Zgodnie z treścią art. 14a § 1 stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z powyższego wynika, że naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielić interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyłącznie w indywidualnej sprawie podatnika (płatnika, inkasenta). Spółka natomiast żąda udzielenia informacji w sprawach dotyczących wspólnika i nowego podmiotu, który wspólnik ma zamiar w przyszłości utworzyć. Tak więc wniosek spółki nie znajduje oparcia w podstawowej przesłance wynikającej z art. 14a § 1 ordynacji podatkowej, a mianowicie nie jest wnioskiem podatnika (płatnika, inkasenta) dotyczącym indywidualnej sprawy podatkowej tego podmiotu.

Stosownie do treści art. 165 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa postępowanie podatkowe wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu. Zgodnie z art. 165a § 1 ustawy, gdy żądanie, o którym mowa w art. 165 zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z jakichkolwiek innych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte, organ podatkowy wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

W świetle powyższego spółka nie jest stroną w tym postępowaniu w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, wynika to z braku po jej stronie legitymacji prawnej do żądania udzielenia interpretacji w zakresie objętej wnioskiem. Zachodzą zatem przesłanki do zastosowania art. 165a § 1 wskazanej powyżej ustawy - Ordynacja podatkowa i odmowy wszczęcia postępowania w przedmiocie udzielenia interpretacji w trybie art. 14a ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj