Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PDF I /415-12/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF I /415-12/05
Data
2005.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszt eksploatacyjny


Pytanie podatnika
Pytanie: Czy można zaliczyć w ciężar kosztów działalności gospodarczej wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego do wysokości kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu nie mając uprawnień do kierowania samochodami ? Czy po upływie roku od używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego można nadal prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i na jej podstawie zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z eksploatacją samochodu ?


Stan faktyczny: Z dokumentów rejestracyjnych wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie sprzątania i czyszczenia obiektów.Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że codziennie oprócz niedziel dojeżdża Pani do miejscowości położonej poza siedzibą i jednocześnie miejscem prowadzenia działalności Pani firmy, celem świadczenia usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Środkiem transportu jest samochód osobowy zarejestrowany na współmałżonka. W Pani małżeństwie istnieje wspólnota majątkowa, a Pani nie posiada prawa jazdy.

Stanowisko Wnioskodawcy:W ocenie Podatnika nie ma zastrzeżeń, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą miała obowiązek posiadania prawa jazdy w przypadku zaliczania wydatków z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodu. Poza tym w małżeństwie Wnioskodawcy nie jest ustanowiona rozdzielność majątkowa, a samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( - jednolity tekst Dz.U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zmianami ) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Z ww przepisu prawa podatkowego wynika, że do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki związane z eksploatacją samochodów osobowych bez względu na to czy stanowią one własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą czy też innych osób z wyjątkiem pracowników. Mogą to być samochody wynajęte, wydzierżawione, wykorzystywane na podstawie umowy leasingu czy umowy użyczenia. W Pani przypadku nie ma obowiązku zawierania dodatkowych umów cywilnoprawnych z mężem, na podstawie których mógłby być używany samochód dla potrzeb prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, gdyż przedmiotowy samochód stanowi współwłasność małżeńską.
Wydatki związane z eksploatacją samochodu zalicza się do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości ograniczonej ściśle określonym limitem wspólnym dla wszystkich wydatków, natomiast liczba kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu musi być udokumentowana w ewidencji przebiegu pojazdu.
Fakt ustanowienia ww limitu przez ustawodawcę nie zwalnia podatnika z badania celowości zaliczenia wydatków związanych z eksploatacją samochodu do kosztów uzyskania przychodów pod kątem ich związku z uzyskanym przychodem. W tym wypadku ma zastosowanie ogólna reguła, zgodnie z którą kosztem uzyskania przychodu jest tylko taki wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. Do tego służy między innymi ścisłe określenie celu wyjazdu przez podatnika, który winien być oceniony w kategoriach, czy był on niezbędny dla osiągnięcia przychodu.Ponadto z dokumentów powinno wynikać do jakiego konkretnie samochodu zakupiono paliwo, poniesiono inne wydatki związane z eksploatacją pojazdu.Podatnik musi udowodnić, że poniesiono wydatek związany z samochodem wykorzystywanym dla potrzeb działalności gospodarczej, dla którego prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że dowody dokumentujące wydatki musza być wystawione na podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Przedmiotowe dowody gdyby wystawione były na nazwisko Pani współmałżonka, stanowiłyby dowód poniesienia wydatków przez współmałżonka, a nie przez Panią – przedsiębiorcę, która prowadzi działalność gospodarczą i nie mogłyby stanowić dowodu na okoliczność kosztów w Pani działalności gospodarczej.
W świetle przepisów art. 9 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Z powyższego wynika, że okresem rozliczeniowym w podatku dochodowym od osób fizycznych jest rok podatkowy. Zarówno przychody, jak i koszty uzyskania przychodu powinny być przyporządkowane do danego roku podatkowego. W przypadku zawarcia umów cywilnoprawnych na używanie samochodu osobowego w prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorca prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu , wykorzystuje samochód do działalności gospodarczej i zalicza wydatki związane z eksploatacją przedmiotowego samochodu w okresie na jaki została zawarta umowa. W przypadku gdy jest to samochód stanowiący własność lub współwłasność prowadzonego działalność gospodarczą, samochód ten może być wykorzystywany do działalności gospodarczej zgodnie z wolą przedsiębiorcy. Nie ma określonego w tym wypadku okresu do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i zaliczania wydatków związanych z eksploatacją samochodu, pod warunkiem że podatnik opodatkowany jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.
Zatem stanowisko Podatniczki przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji, który wpłynął dnia 20 maja 2005 r. w podanym stanie faktycznym jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj