Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/8/05/HT/4
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/8/05/HT/4
Data
2005.04.06



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
dyskonto
odsetki
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy w świetle postanowień art. 11 ust. 1 i 2 umowy zawartej między Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, Bank wypłacając należne klientowi dyskonto i odsetki na zbiorczy rachunek pieniężny prowadzony przez Bank niemiecki z siedzibą w Niemczech, mając certyfikat klienta (właściciela odsetek), jak również certyfikat Banku niemieckiego, powinien zastosować stawkę podatku wynikającą z umowy polsko-niemieckiej, jeśli tak, to w jakiej wysokości, czy też powinien zastosować stawkę wynikającą z umowy zawartej pomiędzy Polską a krajem siedziby klienta, właściciela przychodów odsetkowych ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Banku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy w świetle postanowień art. 11 ust. 1 i 2 umowy zawartej między Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, Bank wypłacając należne klientowi dyskonto i odsetki na zbiorczy rachunek pieniężny prowadzony przez Bank niemiecki z siedzibą w Niemczech, mając certyfikat klienta (właściciela odsetek), jak również certyfikat Banku niemieckiego, powinien zastosować stawkę podatku wynikającą z umowy polsko-niemieckiej, jeśli tak, to w jakiej wysokości, czy też powinien zastosować stawkę wynikającą z umowy zawartej pomiędzy Polską a krajem siedziby klienta, właściciela przychodów odsetkowych - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Bank we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank w ramach prowadzonej działalności bankowej prowadzi rachunki papierów wartościowych oraz rachunki pieniężne dla podmiotów mających siedzibę w Niemczech oraz w innych krajach. W związku z prowadzeniem wyżej wymienionych rachunków Bank ewidencjonuje nabywane przez te podmioty skarbowe papiery wartościowe na imiennych rachunkach papierów wartościowych.
Do rachunków papierów wartościowych prowadzone są również rachunki pieniężne, za pomocą których następują rozliczenia transakcji gotówkowych na papierach (zakup, sprzedaż, wypłata dywidend, odsetek, wykup).
Bank prowadzi dwa rodzaje rachunków pieniężnych służących tego typu operacjom.
Po pierwsze, dla podmiotów będących klientami Banku niemieckiego, Bank prowadzi jeden zbiorczy rachunek pieniężny, którego właścicielem jest Bank niemiecki. Bank dokonuje wypłaty nominału obligacji lub bonów skarbowych, jak również dyskonta oraz odsetek należnych tym podmiotom wyłącznie na ten zbiorczy rachunek pieniężny należący do Banku niemieckiego. Następnie Bank niemiecki. dystrybuuje wyżej wymienione kwoty pomiędzy swoich klientów posiadających siedziby na całym świecie.

ank podkreśla, że prowadzi dla tych klientów indywidualne rachunki papierów wartościowych, pozwalające na dokładne zidentyfikowanie strumieni pieniężnych należnych danemu klientowi, jedynie rachunek pieniężny jest zbiorczy.
Zarówno indywidualne rachunki papierów wartościowych, jak i zbiorczy rachunek pieniężny prowadzone są w tym przypadku w oparciu o umowę pomiędzy Bankiem polskim a Bankiem niemieckim, zawartą za zgodą klienta.Dla pozostałych klientów Banku, niebędących jednocześnie klientami Banku niemieckiego, Bank dokonuje wypłat na ich imienne rachunki pieniężne prowadzone na zasadach ogólnych. W tego typu przypadkach zarówno rachunek papierów wartościowych, jak i rachunek pieniężny prowadzone są w oparciu o umowę zawartą przez Bank z klientem. Bank dokonuje wypłaty nominału obligacji lub bonów skarbowych, jak również dyskonta oraz odsetek należnych w/w podmiotom.

Jednocześnie Bank, realizując obowiązki płatnika, pobiera od wyżej wymienionych przychodów (odsetek oraz dyskonta) zryczałtowany podatek dochodowy według stawki:
a) w przypadku osób fizycznych - 19% przychodów
b) w przypadku osób prawnych - 20% przychodówBank stoi na stanowisku, że w opisanym powyżej przypadku zastosowanie powinna mieć umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarta pomiędzy Polską a krajem rezydencji podatkowej właściciela odsetek, a sam fakt pośredniczenia w wypłacie podmiotu niemieckiego nie ma znaczenia dla stawki podatku. Tak więc w przypadku, gdy przychody odsetkowe są wypłacane klientowi Banku niemieckiego o zastosowaniu stawki podatku w stosunku do tej wypłaty decydować powinien, zdaniem Banku certyfikat rezydencji klienta. Zgodnie z art. 11 ust.1 Umowy zawartej między Rzeczpospolita Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.Ustęp 2 tego artykułu stanowi, że odsetki mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych odsetek.

Z powyższego wynika, że "osobą upoważnioną" może być wyłącznie osoba, która jest właścicielem dochodu, na której w związku z tym dochodem spoczywa obowiązek podatkowy w państwie, w którym osoba ta ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że dochód uzyskiwany w Polsce z tytułu odsetek wypłacany będzie poprzez Bank niemiecki, który posiada jeden zbiorczy rachunek pieniężny dla swoich klientów prowadzony w oparciu o umowę pomiędzy Bankiem polskim a Bankiem niemieckim, zawartą za zgodą klienta. Oznacza to, iż w przypadku uzyskiwanego w Polsce dochodu z tytułu odsetek obowiązek podatkowy powstaje wobec podmiotów osiągających dochód, czyli klientów Banku niemieckiego, a nie wobec Banku niemieckiego, który działa jako podmiot pośredniczący.
W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie powinna mieć umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a krajem podatkowej rezydencji właściciela odsetek.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj