Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPE-P/443-21/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPE-P/443-21/05
Data
2005.06.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować usługi drogowego transportu osób na zlecenie polskiego podatnika. w przypadku gdy transport rozpoczyna się na terenie Polski, przebiega przez terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej i kończy się na terenie Polski? Czy taka usługa powinna podlegać opodatkowaniu w Polsce a wystawiona faktura powinna obejmować całą trasę i cała wartość faktury powinna być wykazana w deklaracji VAT-7 , czy też miejscem świadczenia tego rodzaju usługi jest miejsce, gdzie odbywa sie transport z uwzglednieniem pokonanych odległości i opodatkowaniu w Polsce podlega tylko odcinek przebiegajacy przez terytorium kraju ?


Pan ... zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem w indywidualnej sprawie opisanej we wniosku z dnia 30.03.2005 r.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik wykonuje usługi drogowego transportu osób na zlecenie polskiego podatnika. Pytanie dotyczy sposobu opodatkowania transportu w przypadku gdy transport rozpoczyna się na terenie Polski, przebiega przez terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej i kończy się na terenie Polski? Wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż w przedstawionym przez niego stanie faktycznym ma zastosowanie ogólna zasada opodatkowania usług wynikająca z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, lub stałe miejsce prowadzenia działalności a zatem usługa na całej trasie podlega opodatkowaniu wg stawki obowiązującej w kraju i w deklaracji VAT-7 powinna być wykazana cała wartość faktury dokumentującej ww. usługę.

Powołany przez Podatnika art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wyraża ogólna normę, dotyczącą ustalenia miejsca świadczenia usług, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Natomiast normę szczególną dotyczącą zasad opodatkowania usług transportowych stanowi art. 27 ust. 2 pkt 2 oraz art. 28 ust. 1, 2 i 3 ustawy o VAT, przy czym art. 28 odnosi się do "wewnatrzwspólnotowych usług transportu towarów".

W przedstawionym stanie faktycznym chodzi o usługi osobowego transportu drogowego.Ustalając miejsce świadczenia tych usług, należy stosować zasadę wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2, zgodnie z którą w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości(...). Powyższe oznacza, że w przypadku transportu osób, jeżeli trasa przebiega przez terytorium różnych krajów członkowskich UE, usługa podlega opodatkowaniu odpowiednio w państwach, przez terytorium których odbywa się transport, według przepisów i stawek tam obowiązujących, przy zastosowaniu tzw. klucza kilometrowego proporcjonalnie do ilości przejechanych kilometrów.W związku z powyższym, dla celów podatkowych, usługa ta dzielona jest na kilka usług, z których każda opodatkowana będzie w innym państwie. Usługi pasażerskiego transportu lądowego świadczone na terenie kraju podlegają opodatkowaniu stawka w wysokości 7% (zał. Nr 3 do ustawy VAT, poz. 141-144).

Ponieważ w przedstawionym przypadku cześć usługi świadczona jest w innych państwach członkowskich - podatnik obowiązany jest do rejestracji VAT w każdym z krajów znajdujących się na trasie podróży.W takiej sytuacji podatnik może w innym kraju członkowskim ustanowić swojego przedstawiciela podatkowego, co nie zwalnia go z obowiązku rejestracji. Na terenie Niemiec, którym szczególnie zainteresowany jest wnioskodawca, urzędem skarbowym właściwym dla Polski , w którym można dokonać rejestracji jest Urząd Skarbowy Oranienburg Heinrich-Grüber-Platz 3, 16515 Oranienburg, telefon: 033 01/857-0, telefax: 033 01/857-334. Formularze zgłoszeniowe można pobrać w formie elektronicznej ze strony internetowej Federalnego Ministerstwa Finansów (http://www.bundesfinanzministerium.de/Umsatzsteuer-.478.htm). Więcej informacji dotyczących zasad opodatkowania podatkiem od wartości dodanej w poszczególnych państwach członkowskich można uzyskać na stronie internetowej Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego.

Odnosząc się do stanowiska wyrażonego przez podatnika, należy stwierdzić, że w świetle powołanych przepisów jest ono niewłaściwe, gdyż zgodnie z wyżej powołanymi normami prawnymi usługi transportu osób świadczone poza terytorium kraju nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, co wynika z miejsca świadczenia tych usług. W składanej w Polsce deklaracji należy rozliczyć jedynie odcinek transportu na terytorium kraju.Niniejsza interpretacja udzielona została w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj