Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDG/415-8/05/MJ
z 27 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDG/415-8/05/MJ
Data
2005.05.27



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
kaucja gwarancyjna
najem
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy powinienem odprowadzić podatek w formie ryczałtu za przekazaną w formie gotówki " kaucję gwarancyjną"?


W dniu 30 marca 2005r. wpłynął do tut. urzędu wniosek dotyczący interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Państwo X są właścicielami budynku mieszkalno-usługowego. W ramach tego budynku znajdują się 3 lokale: 2 usługowe i 1 mieszkalny.
W pierwszym lokalu usługowym Pani prowadzi działalność gospodarczą aptekę. Drugi lokal usługowy został wynajęty Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej. Trzeci lokal zamierzają Państwo wynająć na cele mieszkaniowe lub inne niż mieszkaniowe.

W dniu 20 stycznia 2005 roku do tutejszego organu zostało złożone oświadczenie o wyborze opodatkowania najmu przez jednego z małżonków ( Pana ), oraz oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z tytułu najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.W momencie uzyskania pierwszego przychodu z tytułu najmu do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, będzie Pan odprowadzał kwotę należnego ryczałtu ewidencjonowanego do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania. W umowach zawartych w formie pisemnej zamierza Pan zastosować - tytułem zabezpieczenia roszczeń o zapłatę czynszu najmu oraz naprawienia ewentualnych szkód w przedmiocie najmu - kaucję gwarancyjną w gotówce w kwocie równoważnej trzem czynszom. Kaucja ulega zwrotowi po wygaśnięciu umowy.

Zgodnie z art.6 ust.1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U.Nr 144, poz.930 z późn. zmian. ) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również przychody osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalnośc osiągane z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Instytucja najmu jest umową cywilnoprawną, której istotę regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywliny ( Dz.U.Nr 16, poz. 93 ze zm. ). Zgodnie z art.659 K.C. przez umowę najmu wynajmujący zobowiącuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

W świetle powyższego przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtownym podatkiem dochodowym jest czynsz. Natomiast kaucja gwarancyjna nie podlega opodatkowaniu, gdyż ma ona charakter zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy najmu i w całości podlega zwrotowi po zakończeniu okresu na jaki została zawarta.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj