Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US.PDa-406/11/05
z 13 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDa-406/11/05
Data
2005.04.13



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
podatek liniowy
spółka cywilna
utrata prawa do podatku liniowego
wspólnik


Pytanie podatnika
Czy fakt, że jeden ze wspólników spółki cywilnej, który nie złożył oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania na zasadach określonych w przepisie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powoduje utratę przez pozostałych wspólników prawa do rozliczania się według reżimu zakreślonego przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o 19-procentowej liniowej stawce podatku dochodowego (art. 30c ww. ustawy)?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 9a ust. 2 - 5, art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika pana Roberta H. zam. S. z dnia 17.03.2005 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 21.03.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek pana Roberta H. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta: czy fakt, że jeden ze wspólników spółki cywilnej, który nie złożył oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania na zasadach określonych w przepisie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powoduje utratę przez pozostałych wspólników prawa do rozliczania się według reżimu zakreślonego przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o 19-procentowej liniowej stawce podatku dochodowego (art. 30c ww. ustawy). Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w chwili obecnej prowadzi działalność gospodarczą w formie spółek niemających osobowości prawnej i w oparciu o przepis art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych złożył oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania na zasadach określonych w przepisie art. 30c ww. ustawy. Jest jednym z trzech wspólników spółki jawnej "T." Jerzy H., Robert H., Danuta N., oraz równolegle wspólnikiem w dwóch spółkach cywilnych " T." s.c. i "P." s.c., gdzie każda z tych spółek (cywilnych) składa się tylko z dwóch wspólników. Dla wszystkich wymienionych spółek właściwy miejscowo jest Urząd Skarbowy w Sanoku .Zarówno pozostali wspólnicy spółki jawnej, jak i drugi wspólnik jednej ze spółek cywilnych ("pierwszej") złożyli oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania na zasadach określonych w przepisie art. 30c ww. ustawy (19-procentowa liniowa stawka podatku dochodowego). Jedyną osobą, która nie złożyła ww. oświadczenia i pozostała przy sposobie opodatkowania na zasadach określonych w przepisie art. 27 ww. ustawy jest drugi wspólnik z pozostałej ("drugiej") spółki cywilnej.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Zgodnie z przepisami art. 9a ust. 2 - 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20.01 roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek. Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20.01 roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:

  1. samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej

- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zgodnie z art. 30c. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1 i 2 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a. Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a, podlegają odliczeniu od dochodu, o ile nie zostały:

  1. zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub
  2. odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27, lub
  3. odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wyboru sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej dokonuje każdy z podatników odrębnie, czyli wspólnicy spółek niemających osobowości prawnej przy prowadzeniu działalności w tych formach prawnych. Może więc wystąpić sytuacja, że nie wszyscy wspólnicy wybiorą 19-procentową stawkę liniową, określoną w art. 30c ustawy. Nie oznacza to jednak, iż wówczas wspólnicy którzy dokonali takiego wyboru tracą prawo do rozliczania się wg podatku liniowego. Utrata prawa do opodatkowania wg 19-procentowej stawki podatku następuje w przypadkach określonych w art. 9a ust. 3 (przepis cytowany wyżej), jednakże ze stanu faktycznego przedstawionego przez pana w zapytaniu i cytowanego w niniejszym postanowieniu nie wynikają tego rodzaju przypadki uzyskania z działalności gospodarczej przychodu ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.

Reasumując stwierdzić należy, że w przypadku prowadzenia działalności w formie spółek niemających osobowości prawnej część wspólników może pozostać przy rozliczeniu tradycyjnym, wedle skali podatkowej, a część wybrać stawkę liniową 19-procentową.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja była by niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj