Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-62/IV/2005/MS
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-62/IV/2005/MS
Data
2005.04.27



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
samochód
samochód używany
warunki zwolnienia
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem o przysługiwanie prawa do zastosowania do przedmiotowej dostawy zwolnienia od podatku od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy samochodu osobowego stanowiącego towar używany w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przy nabyciu którego Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik zamierza dokonać dostawy samochodu. Przedmiotowy pojazd został przez Podatnika nabyty w maju 2004 r. oraz był/jest używany co najmniej do dnia złożenia przez niego przedmiotowego wniosku.

Z przedstawionego wyciągu ze świadectwa homologacji wynika, iż jest to samochód osobowy w rozumieniu art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. W związku z powyższym, Podatnik odliczył 5.000,00 zł podatku naliczonego przy nabyciu auta (zgodnie z dyspozycją ustalającą maksymalną kwotę podatku do odliczenia – 5.000,00 zł – nie więcej jednak niż 50% - całkowita kwota podatku określona w fakturze miała wartość 34.043,73 zł).

Podatnik zwraca się z zapytaniem o przysługiwanie prawa do zastosowania do przedmiotowej dostawy zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, prawo do zwolnienia dostawy samochodu przysługuje na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Podatnik stwierdza, iż podstawą zwolnienia jest fakt, iż pojazd był użytkowany przez niego dłużej niż pół roku.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Jednakże ustawodawca w przepisach zawartych w art. 43-81 powołanej ustawy, przedstawił katalog czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. Ponadto, stosownie do treści przepisu art. 82 ust. 3 ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 43-81 zwolnienia od podatku.

Korzystając z powyższej delegacji Minister Finansów wydał Rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwanego dalej Rozporządzeniem, które w rozdziale 6. zawiera zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień.

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wynika, iż Podatnikowi przysługiwało prawo, o którym mowa w zdaniu poprzednim, natomiast będący przedmiotem dostawy samochód osobowy należy uznać za towar używany, ponieważ za takie, w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, uważa się pozostałe towary (w odróżnieniu od budynków i budowli lub ich części, o których mowa w punkcie 1 cytowanego przepisu), z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku (Podatnik nabył pojazd w maju 2004 r. a wniosek, w którym został wyrażony zamiar sprzedaży sporządzono w lutym 2005 r.).

Mając powyższe na uwadze tut. Organ stwierdza, iż przedmiotowa dostawa podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia (a nie, jak uzasadnił Podatnik, na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT).

Jednocześnie tut. Organ stwierdza, iż wskazane powyżej zwolnienia zawarte są w przepisach nakazujących (określających przedmiot zwolnienia) nie zaś, jak Podatnik wskazał we wniosku, przepisach dozwalających (dających prawo do zwolnienia). Oznacza to, iż zwolnienia te dotyczą określonych czynności z mocy samego prawa. Nie jest, zatem, istotny w danym przypadku zamiar Podatnika co do ewentualnego objęcia czynności podatkiem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj