Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-342/03/WK
z 28 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-342/03/WK
Data
2003.11.28



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
przekształcanie podmiotów
spółka jawna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
sukcesja uniwersalna


Pytanie podatnika
Jak należy rozliczyć skutki podatkowe operacji gospodarczych w związku z przekształceniem spółki jawnej w spółkę z o.o.?


W wyniku weryfikacji pisma Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków z dnia 15.10.2003 r. nr PB/415-37/03, stanowiącego pisemną interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa, wydaną w trybie art.l4 a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art.14 b § 2 ww. ustawy stwierdza co następuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w piśmie z dnia 18.08.2003 r. wynika, że Spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę kapitałową. Na dzień poprzedzający datę wydania postanowienia Sądu o wpisie do KRS zamknięte zostały księgi rachunkowe Spółki Jawnej, a następnie na dzień wydania postanowienia Sądu otwarto księgi rachunkowe Spółki z o.o.
W związku z powyższym powstał problem jak należy przyporządkować przychody i koszty uzyskania przychodów dotyczące odpowiednio okresu trwania i funkcjonowania Spółki Jawnej oraz Spółki z o.o.

Analiza podatkowych skutków przekształcenia Spółki jawnej w Spółkę z o.o. powinna opierać się na przepisach art.93 a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm.) oraz odpowiednich przepisach materialnego prawa podatkowego zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.).

W świetle art.93 a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconego podmiotu. W konsekwencji, przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową nie jest tożsame z likwidacją działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy mieć przy tym na względzie, że sposób ustalania dochodu w podmiocie przekształcanym i powstałym w wyniku przekształcenia musi być zgodny z odrębnymi przepisami ww. ustaw prawa materialnego.

Z regulacji ustawowych wynika, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko te wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, a przy tym nie zostały zastrzeżone jako nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu.

Wobec powyższego, aby prawidłowo ustalić dochód podlegający opodatkowaniu w spółce jawnej i w spółce z o.o. należy dokonać podziału przychodów i kosztów związanych z operacjami zaistniałymi w miesiącu przekształcenia podmiotów w następujący sposób:
- operacje dokumentowane dowodami obcymi dot. zakupu rzeczowych składników majątkowych oraz usług i obrotu gotówką, powinny być zakwalifikowane w oparciu o datę ich dokonania, a operacje dot. usług stałych np. z tytułu dostaw energii powinny być rozliczane w proporcji do liczby dni roboczych w miesiącu rejestracji spółki z o.o.,
- operacje dokumentowane dowodami własnymi (np. faktury sprzedaży, operacje gotówkowe) powinny być kwalifikowane w oparciu o datę dokonanej operacji, a koszty działalności gospodarczej typu: amortyzacja, wynagrodzenia powinny być rozliczane kluczem, w proporcji do liczby dni roboczych w miesiącu rejestracji spółki,
- korekty błędnie ustalonych przychodów i kosztów uzyskania przychodów powinny być odniesione do tego okresu, którego dotyczą,
- rabaty, bonifikaty - zgodnie z ogólnymi zasadami - zmniejszają przychód wmiesiącu ich udzielenia.

Końcowo, tut. Izba zwraca uwagę na fakt, że pomimo, iż spółka z o.o. wstępuje w prawa i obowiązki spółki przekształconej, to jednak zgodnie z art.7 ust.3 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie może od swojego dochodu odliczać straty poniesionej przez poszczególnych wspólników Spółki Jawnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj