Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesku
US-PDJ-415/4/05
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PDJ-415/4/05
Data
2005.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Lesku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
wydatki osobiste
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie ubezpieczeń majątkowych, osobowych, ubezpieczeń na życie oraz otwartych funduszy emerytalnych i indywidualnych kont emerytalnych ponoszone wydatki związane z kształceniem w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania na kierunku administracja samorządowa (czesne, zakup podręczników akademickich) podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60.) w związku z art. 22 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika z dnia 21.02.2005 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym: czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie ubezpieczeń majątkowych, osobowych, ubezpieczeń na życie oraz otwartych funduszy emerytalnych i indywidualnych kont emerytalnych ponoszone wydatki związane z kształceniem w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania na kierunku administracja samorządowa (czesne, zakup podręczników akademickich) – podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że ponoszone wydatki związane z kształceniem w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania na kierunku administracja samorządowa (czesne, zakup podręczników akademickich) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie ubezpieczeń majątkowych, osobowych, ubezpieczeń na życie oraz otwartych funduszy emerytalnych i indywidualnych kont emerytalnych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W dniu 21.02.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta, czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie ubezpieczeń majątkowych, osobowych, ubezpieczeń na życie oraz otwartych funduszy emerytalnych i indywidualnych kont emerytalnych ponoszone wydatki związane z kształceniem w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania na kierunku administracja samorządowa (czesne, zakup podręczników akademickich) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ubezpieczeń majątkowych, osobowych, ubezpieczeń na życie oraz otwartych funduszy emerytalnych i indywidualnych kont emerytalnych. Podatnik studiuje na drugim r. wydziału zaocznego w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu na kierunku administracja samorządowa.

Według wnioskodawcy ponoszone wydatki takie jak czesne i zakup podręczników akademickich może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej ponieważ w programie studiów jest wiele zagadnień i przedmiotów z dziedziny prawa, finansów, etykiety.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, ponieważ:

Zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Wydatki na kształcenie właściciela firmy nie zostały wymienione w art. 23 ww. ustawy wśród tych, które nie mogą być kosztami dla celów podatkowych. Nie świadczy to jednak, że takimi kosztami są bezwarunkowo. Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu lub zamiarem osiągnięcia przychodu – musi zachodzić ścisły związek.

Podatnik studiuje na kierunku administracja samorządowa, natomiast działalność gospodarczą prowadzi w zakresie ubezpieczeń. Ponoszone wydatki na kształcenie na kierunku administracja samorządowa podnoszą ogólny poziom wiedzy podatnika i stanowią wydatek osobisty, niezwiązany bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz wynikającego ze złożonych deklaracji (zeznań) i zgłoszeń rejestracyjnych (aktualizacyjnych) jak również stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja – zgodnie z art. 14 § 2 ww. ustawy – jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj