Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie
PD1-406/20/05
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1-406/20/05
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy w Jędrzejowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
przychody ze stosunku pracy


Pytanie podatnika
Pani "K" pismem z dnia 06.04.2005 r. zwróciła się do Naczelnika tut. urzędu w sprawie zasad odliczania kosztów uzyskania przychodu. Podatniczka świadczy usługi na rzecz spółki zagranicznej na warunkach wymienionych w przedłożonej umowie.
Zdaniem podatniczki jej działalność ma twórczy i indywidualny charakter i nosi znamiona przedmiotu praw autorskich w myśl art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pytanie dotyczy możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Pani "K" pismem z dnia 06.04.2005 r. zwróciła się do Naczelnika tut. urzędu w sprawie zasad odliczania kosztów uzyskania przychodu. Podatniczka świadczy usługi na rzecz spółki zagranicznej na warunkach wymienionych w przedłożonej umowie.

Zdaniem podatniczki jej działalność ma twórczy i indywidualny charakter i nosi znamiona przedmiotu praw autorskich w myśl art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pytanie dotyczy możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% w stosunku do uzyskanego przychodu. Możliwość zwiększenia kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z w/w przepisem, uzależniona jest od uzyskania przez twórcę przychodu z tytułu korzystania z praw autorskich, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904). W art. 1 ust. 1 tej ustawy, normodawca stwierdził, iż przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Chodzi zatem o kreacyjny, subiektywnie nowy, oryginalny wytwór intelektu, wywołany niepowtarzalną osobowością twórcy, który wykonany przez kogoś innego, wyglądałby inaczej. Innymi słowy, przedmiotem prawa autorskiego jest "twórczość", której efektem jest niematerialne dobro prawne posiadające znamię indywidualności.

W świetle powołanych przepisów o zastosowaniu normy kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego, pod warunkiem możliwości ustalenia przychodu z tego tytułu.

Z treści przedłożonej przez Panią umowy z firmą "D" wynika, że będzie Pani świadczyć usługi zlecone przez Dyrektora Naukowego i pod jego bezpośrednim nadzorem.

Wynagrodzenie za świadczone usługi zostało określone w stałej kwocie miesięcznej, a warunki obowiązywania umowy wskazują, że jest to umowa o pracę (40-godzinny tydzień pracy, 3-tygodniowy urlop, forma wypowiedzenia). Z umowy nie wynika jakiego rodzaju usługi świadczy Konsultant i w jakim stopniu jego wynagrodzenie dotyczy przychodów z tytułu korzystania z praw autorskich. Uznaje się zatem, że wykonuje Pani usługi związane z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, o czym świadczy chociażby ustalone stałe wynagrodzenie.

Koszty uzyskania przychodów od wynagrodzenia ze stosunku pracy ustalane są zgodnie z postanowieniami art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (0,25% kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy - w stosunku miesięcznym).

W piśmie z dnia 27.04.2005 r. wyjaśnia Pani, że przeprowadza badania na zwierzętach (szczury laboratoryjne), a wyniki tych badań przekazuje Spółce.

Wg podatniczki usługi te mają twórczy charakter i noszą znamiona przedmiotu praw autorskich.

W ocenie twórczego lub indywidualnego charakteru danej działalności nie można jednak stosować uogólnień. Nie każda, bowiem działalność mająca znaczenie twórcze jest jednoznacznie przedmiotem prawa autorskiego.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 05.04.2000 r. sygn. akt III RN 133/01 przedmiotem prawa autorskiego może być tylko utwór - namacalny materialny substrat, noszący jednocześnie cechy oryginalności i osobistej twórczości. Warto zaznaczyć, że ochroną prawno autorską objęty jest wyłącznie rezultat twórczej pracy człowieka, jej wynik w postaci utworu. Natomiast sam proces twórczej pracy, metoda pozyskania utworu czy też w innych przypadkach nowo powstała technika twórcza, styl lub maniera nie są już objęte ochroną.

Mając na uwadze przedmiotowy stan faktyczny wynikający z przedstawionych przez Panią dokumentów zasadne jest przyjęcie, iż osiąga Pani przychód ze stosunku pracy z zagranicy bez pośrednictwa płatników i zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest Pani obowiązana bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 44 ust. 3a ustawy. Zaliczki miesięczne wpłaca się w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskano dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania rocznego. W terminach płatności zaliczek należy złożyć deklaracje PIT-53 do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Jednocześnie Naczelnik tut. urzędu zwraca uwagę, że ustawa o prawie autorskim nie stanowi prawa podatkowego i zagadnienia uregulowane jej przepisami nie podlegają wyjaśnieniu przez organy podatkowe. W przypadkach wątpliwych istnieje możliwość dokonania rozstrzygnięć w oparciu o opinie specjalistów z danej dziedziny lub w razie powstania sporu, co do autorskiego charakteru wykonywanych prac należy wystąpić do Departamentu Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych Ministerstwa Kultury, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj