Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P III/1/443-21/05
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P III/1/443-21/05
Data
2005.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przeliczanie wartości


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje z jakiego dnia należy zastosować średni kurs do przeliczenia wartości faktury wystawionej w euro w celu ustalenia podatku należnego oraz naliczonego podlegającego odliczeniu.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu przeliczenia na złote polskie kwot wykazanych przez dostawców na fakturach w walutach obcych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, zgodnie z którym przeliczenia wartości faktury wyrażonej w walucie obcej na złote polskie dokonuje się wg średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury przez dostawcę jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 03.01.2005r., uzupełnionym w dniu 13.01.2005r. i w dniu 01.02.2005r. podatnik zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W dniu 21.10.2004r. podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które dostawca będący podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym w Holandii udokumentował fakturą z dnia 21.10.2004r. Z uwagi na obiektywne trudności odebrał towar i dokonał za niego zapłaty dopiero dnia 25.11.2004r. W dniu 31.10.2004r. podatnik wystawił fakturę wewnętrzną potwierdzającą wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Do przeliczenia wartości faktury wyrażonej w euro przyjął średni kurs NBP ogłoszony na dzień 21.10.2004r.

W dniu 13.01.2005r. dostarczył do tut. organu kserokopię faktury zakupu w walucie obcej oraz faktury wewnętrznej.

Pismem z dnia 01.02.2005r. poinformował, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się kontrola podatkowa ani postępowanie podatkowe, jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.

Treść zapytania i stanowisko w sprawie:

Z jakiego dnia w tym przypadku zastosować średni kurs do przeliczenia wartości faktury wystawionej w euro w celu ustalenia podatku należnego oraz naliczonego podlegającego odliczeniu. Czy zastosować średni kurs NBP z daty wystawienia faktury w walucie obcej, czy z daty kiedy faktycznie nastąpiła zapłata za towar...

Zdaniem podatnika należy zastosować ogłoszony przez NBP średni kurs euro na dzień wystawienia faktury przez dostawcę, tj. na dzień 21.10.2004r.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu.

Zgodnie z § 37 rozporządzenia z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Jednocześnie zgodnie z § 37 ust. 4 cyt. rozporządzenia, przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.

Jak wynika z cytowanych przepisów, w przypadku gdy transakcja została udokumentowana fakturą wyrażoną w walucie obcej, wartość tej faktury przelicza się na złote polskie wg średniego kursu ogłoszonego przez NBP z dnia wystawienia faktury przez dostawcę, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

W związku z powyższym stanowisko podatnika, wyrażające się przeliczeniem wartości faktury z dnia 21.10.2004r. wyrażonej w euro wg średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP na dzień 21.10.2004r. należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj