Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PDI/005/10/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/005/10/05
Data
2005.05.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
samochód osobowy
środek trwały
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na ubezpieczenie samochodu osobowego ujętego w ewidencji środków trwałych lecz zarejestrowanego na współmałżonka?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 02-03-2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 02-03-2005 r. stanu faktycznego wynika, że w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje Pani samochód osobowy, który zarejestrowany jest na imię i nazwisko Pani męża i używany przez niego do celów prywatnych. Koszty eksploatacji samochodu rozlicza Pani na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. Zastanawia się Pani jednak nad ujęciem tego samochodu w ewidencji środków trwałych i wykorzystywaniu go wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże nie ma Pani pewności czy w tym przypadku będzie miała Pani prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na ubezpieczenie tego samochodu w sytuacji gdy jest on zarejestrowany na męża i polisa ubezpieczeniowa będzie wystawiona na niego a nie na Pani firmę. Ponadto nadmienia Pani, iż między Panią i mężem istnieje wspólność majątkowa a mąż nie prowadzi działalności gospodarczej.

Stosownie do przepisu art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za środki trwałe uznaje się nie tylko stanowiące własność, ale również stanowiące współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m. in. środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Tak więc, jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, zakupiony w trakcie trwania związku małżeńskiego, samochód stanowi współwłasność małżeńską (jest to współwłasność łączna) i nie ma znaczenia na kogo jest on zarejestrowany (męża czy żonę). Nie ma więc przeszkód aby ponoszone przez Panią wydatki na ubezpieczenie samochodu, zarejestrowanego na męża i wykorzystywanego przez Panią w działalności gospodarczej jako środek trwały, zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Należy przy tym zwrócić uwagę na art. 23 ust. 1 pkt 47 w/w ustawy zawierający ograniczenia co do możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 EURO, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.
W celu potwierdzenia faktu zaliczenia do kosztów i udokumentowania zapisów w księdze wydatków na ubezpieczenie samochodu, winien być sporządzony dowód księgowy, o którym mowa w § 13 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj