Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
USIII/423-1/05
z 11 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/423-1/05
Data
2005.03.11



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
dokumentacja księgowa
wspólnota mieszkaniowa
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
Czy wspólnota musi składać deklaracje CIT-2, zeznanie CIT-8 oraz bilans.


POSTANOWIENIE

NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO W GRUDZIĄDZU działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Wspólnoty Mieszkaniowej … 11 z dnia 24 stycznia 2005r. (wpływ do Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w dniu 26 stycznia 2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

p o s t a n a w i a

u z n a ć za niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 24 stycznia 2005r. (wpływ do US 26 stycznia 2005)

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy:

Wspólnota Mieszkaniowa składa się z 8 rodzin. Miesięczny przychód wspólnoty wynosi 80zł.

Przychód ten jest w całości przeznaczony na cele związane z utrzymaniem i funkcjonowaniem nieruchomości wspólnej. Przewodnicząca zarządu P. … prowadzi w imieniu wspólnoty podatkową książkę przychodów i rozchodów.

Wspólnota nie prowadzi działalności gospodarczej. W składanym zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 zeznano, że wspólnota jest podmiotem bez szczególnej formy prawnej.

Pytanie:

Czy wspólnota musi składać deklaracje CIT-2, zeznanie CIT-8 oraz bilans...

Stanowisko podatnika:

Wspólnota nie ma obowiązku składania w/w deklaracji oraz bilansu.

Odpowiedź:

Obowiązki podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie składania deklaracji podatkowych uregulowano w art. 25 i 27 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z art. 25 ust. 1 w/w ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3 – 6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklaracje według ustalonego wzoru (CIT-2), o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Jeżeli jednak zgodnie z art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy wspólnota mieszkaniowa złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w pisemnej formie oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f to wówczas będzie zwolniona z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2 od dnia złożenia tego oświadczenia.

Ustawa z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.) uchyliła zwolnienie przedmiotowe określone w art. 17 ust. 1 pkt 4m dotyczące dochodów wspólnot mieszkaniowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty, jednakże przedłużyła jego obowiązywanie w 2004r. Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 2 ustawy pkt 1 z 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) zwolnienie przedmiotowe z podatku dla wspólnot mieszkaniowych będzie obowiązywać do końca 2006r.

Wspólnota Mieszkaniowa …, 11 oświadczenie, o którym mowa powyżej złożyła dnia 07.04.2003r. co oznacza, iż od dnia złożenia do końca roku 2006 jest zwolniona z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT-2.

Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych z podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru (CIT-8), o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić należny podatek albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu, a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. W myśl tego przepisu Wspólnota Mieszkaniowa ma obowiązek składania zeznania CIT-8.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy tego podatku (w tym również wspólnoty mieszkaniowej) obowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Sposób prowadzenia przez wspólnoty mieszkaniowe ewidencji księgowej, a tym samym sposób dokumentowania uzyskiwanych przez nich przychodów i kosztów uregulowany został w ustawie z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r., Nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 tej ustawy zarząd lub zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczonych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Z zapisu cytowanego artykułu wynika, że ewidencja księgowa dla wspólnot ma być prowadzona według zasad określonych przez poszczególną wspólnotę mieszkaniową, co następuje w drodze uchwały właścicieli lokali.

Zapis art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali zwalnia wspólnoty mieszkaniowe z prowadzenia ewidencji według zasad rachunkowości określonych w ustawie z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. 2002 Nr 76, poz. 694 ze zm.) i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie będących spółkami handlowymi, nie prowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 137, poz. 1539 ze zm.). Zwolnienie to nie oznacza jednak, że wspólnota nie może prowadzić ewidencji na zasadach określonych w tej ustawie i przywołanym rozporządzeniu. Sposób ustalenia zasad prowadzenia ewidencji księgowej, jak wspomniano wyżej zależy wyłącznie od uchwały podjętej przez członków wspólnoty mieszkaniowej.

Każda wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Ponieważ powołane wyżej przepisy ustawy o własności lokali i ustawy o rachunkowości nie mają charakteru podatkotwórczego, wspólnota powinna odpowiednio dostosować prowadzoną ewidencję księgową do wymogów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując powyższe należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

POUCZENIE:

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wspólnotę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj