Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
E-2/436/6/05
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
E-2/436/6/05
Data
2005.05.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
utrata prawa do ulgi
zakład


Pytanie podatnika
Czy zbycie części budynku, w którym prowadzona jest działalność spowoduje obowiązek zapłaty podatku od darowizny - jedynie za zbytą część, gdyż w pozostałej części będę kontynuował niezmienioną i niepogorszoną działalność?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie interpretacji przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) i stwierdza, że nie podziela stanowiska Pana wyrażonego w piśmie z dnia 25.04.2005 r.

Uzasadnienie

Zgodnie z treścią art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W piśmie z dnia 25.04.2005 r. zwraca się Pan o wyjaśnienie okoliczności przewidzianych w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004 roku nabył Pan w drodze darowizny od swojej matki grunt i budynek magazynowy, w którym prowadziła działalność gospodarczą, a powyższe nabycie korzystało ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W związku z pogarszającą się sytuacją na rynku i w gospodarce rozważa Pan możliwość sprzedaży części budynku.

Pana zdaniem zbycie części budynku, w którym prowadzona jest działalność spowoduje obowiązek zapłaty podatku od darowizny - jedynie za zbytą część, gdyż w pozostałej części będzie Pan dalej kontynuował niezmienioną i niepogorszoną działalność.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, organ podatkowy informuje, że nie podziela słuszności stanowiska Pana i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części zwalnia się od podatku pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny.

A zatem zwolnienie od podatku od darowizny przewidziane w tym przepisie ma charakter warunkowy, albowiem niedopełnienie wymogów w nim przewidzianych powoduje utratę zwolnienia.

W świetle powyższego należy też stwierdzić, że nie stanowi przesłanki do zachowania ulgi zbycie przez obdarowanego części budynku, gdyż ustawa przewiduje tylko jeden wyjątek od wymogów zawartych w przepisie a mianowicie niemożność dalszego prowadzenia działalności na skutek zdarzeń losowych. W innych przypadkach niezachowanie przewidzianych ustawą warunków powoduje utratę ulgi i wymierzenie podatku od darowizny.

Interpretacji udziela się w oparciu o stan faktyczny opisany w piśmie i zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika lub płatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj