Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PP/443-6/05/C
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/05/C
Data
2005.04.20



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw


Słowa kluczowe
zgłoszenie rejestracyjne


Pytanie podatnika
Jak zarejestrować spółkę powstałą z przekształcenia indywdualnej działalności gospodarczej ?.



POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 14 a § 1, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zawartego w piśmie z dnia 21.01.2005 r.
1) ocenia jako prawidłowe stanowisko pytającego, iż jeżeli Pani J, będąca podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT, zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest zobowiązana zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu VAT-Z, które stanowi podstawę do wykreślenia tego podatnika z rejestru jako podatnika VAT.
2) ocenia jako prawidłowe stanowisko pytającego, iż spółka jawna, która zamierza przed dniem rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od tego podatku, zobowiązana jest również przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne na formularzu VAT-R, celem uzyskania statusu „podatnika VAT czynnego".


UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z art. 14a § 3 i 4 tejże ustawy, następująca w formie postanowienia interpretacja naczelnika urzędu skarbowego zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.
W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawartym w piśmie wnioskodawcy: Pani J i Pan M, będący małżeństwem, przedstawiają, iż zamierzają zawrzeć między sobą umowę spółki jawnej. Do spółki tej małżonkowie wniosą wkład w postaci przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzące przedmioty majątkowe są objęte wspólnością ustawową.. Przedsiębiorstwo to obecnie jest związane z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez Panią Jadwigę Nalepka, której przysługuje status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego, a wkład w tej postaci na pokrycie udziału w spółce jawnej, obejmie wszystkie składniki rzeczowe majątku związanego z prowadzonym przez osobę fizyczną przedsiębiorstwem. W następstwie wniesienia tego przedsiębiorstwa w formie wkładu do spółki jawnej Pani J zaprzestanie wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka jawna (do której zostanie wniesiony przedmiotowy wkład) przed dniem rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zrezygnuje ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 4 w związku z ust. 9 ustawy z dnia ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535) i złoży naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 tejże ustawy, celem rejestracji tego podmiotu jako podatnika VAT czynnego.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawcy stawiają następujące pytania z zakresu podatku od towarów i usług:
1) Jaki jest właściwy wzór formularza, za pomocą którego Pani J, będąca podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT, jest zobowiązana zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ....
2) Jaki jest właściwy wzór formularza za pomocą którego spółka jawna (która zamierza przed dniem rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od tego podatku) składa naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów, celem uzyskania statusu „podatnika VAT czynnego" ... Zdaniem wnioskodawców:
1) Właściwym wzorem formularza za pomocą którego Pani J, będącą podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT, zgłosi zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest formularz VAT-Z.
2) Właściwym wzorem formularza za pomocą którego spółka jawna (która zamierza przed dniem rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od tego podatku) składa naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, celem uzyskania statusu „podatnika VAT czynnego", jest formularz VAT-R.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni ocenił jako prawidłowe powyższe stanowiska wnioskodawcy, zważając co następuje:
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, jeżeli nie są zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub nie wykonują wyłącznie czynności zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 tejże ustawy, są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy o VAT (przepis art. 5 określa jakie czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów), złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.
W myśl art. 96 ust. 4 ustawy o VAT w tym przypadku naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza j ego zgłoszenie jako „podatnika VAT czynnego".
Zgodnie z art. 96 ust. 6 jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu Jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.
Jak wynika z załącznika Nr 1 oraz załącznika Nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 55, poz .539) wydanego na podstawie delegacji zawartej w art. 98 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT, formularz wzoru zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług został określony jako VAT-R, zaś formularz wzoru zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został określony jako VAT-Z.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego mającego do niego zastosowanie w dacie udzielania niniejszej interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów dotyczących przedstawionego stanu faktycznego;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj