Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starachowicach
PP/4409-11-13/05
z 18 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4409-11-13/05
Data
2005.05.18



Autor
Urząd Skarbowy w Starachowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
import usług
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Czy przesunięcie towaru będącego własnością spółki pomiędzy własnym magazynem a składem fabrycznym na terenie Niemiec powoduje powstanie obowiązku podatkowego w wpodatku VAT oraz czy ten obowiązek podatkowy od importu usług swiadczonych na terenie Niemiec będzie spoczywa na spółce ?


Pismem z dnia 02.03.2005 r. (uzupełnionym pismem z dnia 26.04.2005 r.) Sp. z o.o. "C." wniosła podanie w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tj. czy przesunięcie towaru będącego własnością spółki pomiędzy własnym magazynem a składem fabrycznym na terenie Niemiec powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT oraz czy obowiązek podatkowy od importu usług świadczonych na terenie Niemiec będzie spoczywał na Sp. z o.o. "C."

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach informuje, że zgodnie z przepisem art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.
Zgodnie z art. 42 ust. 14 ustawy o podatku VAT przepisy ust. 1- 4 i 11-13 stosuje się odpowiednio do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 3 w/w ustawy.
Wobec powyższego wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, między innymi pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99 ww. ustawy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art. 42 ust. 1 pkt 2). Dowodami, o których mowa w przepisie art. 42 ust. 3 cyt. ustawy, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
- dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
- kopia faktury dostawy,
- specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
- dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium krajuz zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3-5 ustawy o podatku VAT, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące na to, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
- korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
- dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
- dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.
Jeżeli warunek, o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, jako dostawę na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, w terminie późniejszym niż określony w art. 42 ust. 12 ww. ustawy upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1 ustawy o VAT, w której wykazał dostawę towarów.
Reasumując, w związku z przedstawionymi wyżej przepisami ustawy, przemieszczenie przez Spółkę, lub na jej rzecz towarów należących do przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium Niemiec stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i winno być wykazane w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 oraz informacji podsumowującej VAT UE w Polsce, natomiast dostawa towarów na terytorium Niemiec podlega w tym kraju opodatkowaniu jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, zgodnie z którym Spółka dokonuje naliczenia podatku wg stawki obowiązującej w tym państwie.

Ponadto, sprzedaż tych towarów na terenie Niemiec opodatkowana będzie według niemieckiej stawki podatku w sprzedaży krajowej. W składanej deklaracji VAT-7 w Polsce nie pojawi się obrót z tego tytułu, a Spółka będzie obowiązana do rozliczenia tej sprzedaży towarów na terenie Niemiec.

Jednocześnie w zakresie usług świadczonych przez firmy niemieckie na terenie Niemiec na rzecz Sp. z o.o. "C.". Naczelnik tut. urzędu skarbowego informuje, że zgodnie z art. 27 ust. 1, oraz art. 28 ustawy o podatku VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku VAT w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.
W przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2 w/w przepisu, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
W związku z powyższym podatek od towarów i usług z tytułu usług świadczonych na rzecz Sp. z o.o. "C." na terytorium Niemiec winny zapłacić świadczące usługi firmy niemieckie, natomiast w przypadku usług transportowych miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, tj. właściwym do rozliczenia podatku VAT jest Sp. z o.o. "C."



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj