Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-69/2005/MP
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-69/2005/MP
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
śmierć podatnika


Pytanie podatnika
Czy spadkobierca (śmierć męża) zobowiązany jest do odprowadzenia podatku z tytułu remanentu końcowego w podatku od twarów i usług.


Zgodnie z treścią art. 14 cytowanej na wstępie ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:
- rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,
- zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Przepis ten stosownie do treści art. 14 ust. 4 stosuje się jednakże do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Kwestia praw i obowiązków następców prawnych, w tym także spadkobierców uregulowana została w ramach przepisów art. 93 - 106 ustawy Ordynacja podatkowa.
Istotnym jest jednakże fakt, iż powyższe przepisy przy uwzględnieniu podmiotowo - przedmiotowego charakteru podatku od towarów i usług obligują spadkobierców wyłącznie do realizacji zobowiązań podatkowych spadkodawcy powstałych za jego życia.

Zobowiązanie podatkowe, które powstaje na podstawie art. 14 ustawy o podatku VAT jest zobowiązaniem, które powstanie/powstaje dopiero po śmierci spadkodawcy, stąd spadkobiercy nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.W kontekście powyższych rozważań należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie następca prawny/spadkobierca nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku z tytułu określonego przepisem art. 14 ustawy o VAT.Warto przy tym zwrócić uwagę, iż przedmioty w oparciu, o które spadkodawca prowadził działalność gospodarczą (środki trwałe i środki obrotowe) wejdą w skład masy spadkowej, od której ewentualnie winien być pobrany podatek od spadków i darowizn.

Uwzględniając powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanowił, jak w sentencji.Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj