Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PDD/427-4/05
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDD/427-4/05
Data
2005.03.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
deklaracje
wspólnota mieszkaniowa
złożenie deklaracji
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy spółdzielnie mieszkaniowe są zobowiazane jako podatnicy do składania miesiecznych deklaracji CIT - 2 o wysokości dochodu /straty/ osiągniętego od początku roku podatkowego, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych


Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni z dnia 07.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

p o s t a n a w i a

uznać jako nieprawidłowe stanowisko Spółdzielni przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 10.01.2005 r. … Spółdzielnia Mieszkaniowa złożyła wniosek w sprawie udzielenia przez tut. Organ interpretacji przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) w zakresie obowiązków wynikajacych z przepisów art. 25 ust. 1.

Spółdzielnia pyta: Czy spółdzielnie mieszkaniowe są zobowiązane jako podatnicy do składania miesięcznych deklaracji CIT - 2 o wysokości dochodu /straty/ osiągniętego od początku roku podatkowego, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ...

i przedstawia własne stanowisko:

Zdaniem wnioskodawcy spółdzielnie mieszkaniowe nie należą do kategorii podatników, którzy jako podmioty przeznaczające dochody na cele określone w art. 17 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po złożeniu do urzędu skarbowego stosownego oświadczenia, nie mają obowiązku składania deklaracji. Tym samym są zobowiązane do składania miesięcznych deklaracji CIT - 2.

Odnosząc się do przedstawionego przez Spółdzielnię stanowiska tutejszy Organ stwierdza co następuje:

Obowiązki podatnika związane z rozliczaniem zaliczek miesięcznych (w tym z zasadami składania deklaracji na zaliczki ) w podatku dochodowym od osób prawnych regulują przepisy art. 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z przepisami art. 25 ust 1 i ust. 5 pkt 2 tej ustawy:

  • podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3 - 6a oraz art. 21 i 22 są obowiązani bez wezwania składać deklarację , według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (art. 25 ust. 1),
  • podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 (tj. podatnikiem wymienionym w przepisach art. 17 ust. 1 regulujących zasady i warunki zwolnienia od podatku określonych dochodów) i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f - jest zwolniony od obowiązków wynikających z ust.1 od dnia złożenia tego oświadczenia. W przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie podatnik, bez wezwania, jest obowiązany stosować przepisy ust. 1 - 4 (art. 25 ust. 5 pkt 2).

Spółdzielnie mieszkaniowe - zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) i przepisami art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) - do końca 2006 roku mogą korzystać ze zwolnienia określonego w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r. - stanowiącym, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

W związku z powyższym do końca 2006 roku spółdzielnie mieszkaniowe - jako podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , mogą - po złożeniu stosownego oświadczenia - korzystać z przepisu art. 25 ust. 5 pkt 2 tej ustawy i nie składać deklaracji miesięcznych.

W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa stanowisko …, że spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą, korzystać ze zwolnienia od obowiązku składania deklaracji miesięcznych - należy uznać za niezgodne z prawem.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu jej sporządzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółdzielni, jest wiążąca - do czasu jej zmiany lub uchylenia - dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółdzielni.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art.14b § 4 Ordynacji podatkowej stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia i wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj